tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rydwan motocyklowy. Motocyklista zamienia si w wonic. To niebezpieczny sport
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rydwan motocyklowy. Motocyklista zamienia si w wonic. To niebezpieczny sport

Autor: Andrzej Sitek 2022.05.18, 12:31 Drukuj

Jestem wielkim fanem nietypowych form transportu i bardzo chciałbym zobaczyć w Polsce wyścigi rydwanów motocyklowych w stylu starożytnego Rzymu. Dziwaczne, szalone? To zobaczcie poniższe nagranie. Jak dla mnie, ekstra!

Sama maszyna to dwukołowa platforma, na której stoi jeździec i trzyma lejce. Zamiast zaprzęgu koni jest tu jednak wspomniana para motocykli, a miejsce lejców zajmują dwa drążki przymocowane do kierownicy, na których znajdują się przyciski do sterowania przepustnicą i hamulcem.

NAS Analytics TAG

Trzeba przyznać, że nie jest to najbezpieczniejszy środek transportu, ale zawodnicy tego nietypowego sportu udowadniają, że motocyklowym rydwanem da się jeździć i w wystarczającym stopniu kontrolować zaprzęg.

Prawdę mówiąc, sam chciałbym pojeździć takim rydwanem, ale ponieważ nagranie pochodzi z Australii, szanse na to są niewielkie. Swoją drogą, motocyklowy zaprzęg nie jest nowym pomysłem i ma chlubną historię, zwłaszcza w krainie kangurów, gdzie sport ten cieszył się największą popularnością w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, po czym w dużej mierze zanikł.

Obecnie pokazy jeźdźców pilotujących rydwany ciągnięte przez jeden do czterech motocykli pozostają niszowym elementem wielu pokazów kaskaderskich na torach ziemnych i podobnych imprez. Nawet w programie Top Gear Live Show odbył się kiedyś wyścig skuterowych rydwanów, w którym wzięli udział trzej gospodarze programu.

W przypadku rydwanów motocyklowych element bezpieczeństwa schodzi na drugi plan, bo taka jest specyfika tego typu pojazdów. Każda kolizja może spowodować, że kierowca wystrzeli w powietrze i uderzy o twardą powierzchnię. Podobnie, niewygodne i ograniczone możliwości sterowania pojazdem utrudniają pilotowanie rydwanu, szczególnie w przebiegu o formie wyścigu, jak na zamieszczonym nagraniu.

Pewnie dlatego wyścigi rydwanów motocyklowych nie wyprzedziły MotoGP pod względem popularności w świecie zorganizowanych sportów motorowych. Zamiast tego rywalizacja nawiązująca do starożytnej formy rozrywki stała się raczej elementem imprez pokazowych, często uzupełnionych o ciekawe kostiumy z epoki.  

Dodajmy jeszcze, że najstarsze znane rydwany pochodzą z około 2000 r. p.n.e., a pojazd ciągnięty przez konie stanowił niegdyś zarówno ważną broń wojenną, jak i użyteczny środek transportu. W dzisiejszych czasach rydwan jest rzadko widywany poza wyścigami zaprzęgów na torach konnych.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr