tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Policja mierzy motocyklistę jadącego z naprzeciwka?! Nie ma się co bulwersować, technika poszła do przodu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Policja mierzy motocyklistę jadącego z naprzeciwka?! Nie ma się co bulwersować, technika poszła do przodu

Autor: Andrzej Sitek 2024.04.08, 12:05 1 Drukuj

Ponad 200 km/h na ograniczeniu do 70 km/h. Na stronie "Nieoznakowane radiowozy Policji" pojawił się filmik z pościgu za motocyklistą. Zmotoryzowany okazał się pijany, ale w sieci pojawiły się głosy, że pomiar jest jak biały królik magika, czyli został wyjęty z kapelusza.  

205 km/h w terenie zabudowanym wystarczyło aż nadto, aby policjanci ruszyli w pogoń za motocyklistą. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 22 w Sucuminie w województwie pomorskim.

NAS Analytics TAG

Zaczęło się od tego, że policja zauważyła motocyklistę pędzonego z przeciwka. Na nagraniu widzimy, że dokonano pomiaru (205 km/h). W komentarzach w sieci pojawiły się głosy, że pomiar dotyczy radiowozu lub sumy prędkości radiowozu i motocykla. W rzeczywistości obecnie  urządzenia pomiarowe, w które wyposażone są radiowozy, pozwalają nie tylko na wykonywanie pomiaru prędkości pojazdu poruszającego się z przodu lub tyłu, ale także z naprzeciwka.

Wideorejestratory, czyli mierniki prędkości z kamerą, montowane są zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych oraz w motocyklach policyjnych. Rzeczywiście większość z nich działa na zasadzie średniego pomiaru prędkości, co oznacza, że radiowóz czy służbowy motocykl musi się poruszać za (lub przed) pojazdem, który przekroczył prędkość, w określonym czasie i w określonej odległości. Tylko wtedy można dokonać pomiaru.

Ale część samochodów z wideorejestratorami jest dodatkowo wyposażona w radarowe mierniki prędkości, które dają możliwość dokonywania tzw. rzeczywistego pomiaru prędkości. Policjant ruchu drogowego w konkretnej sytuacji sam podejmuje decyzję, czy będzie dokonywał pomiaru prędkości przy użyciu radaru, czy wideorejestratora. Różnica jest taka, że przy radarowym mierniku prędkości nie musi jechać w równej odległości od pojazdu nagrywanego. Może mierzyć prędkość pojazdów poruszających się w tym samym kierunku, jak i nadjeżdżających z przeciwka, a także tych, które wyprzedzają radiowóz.

Innymi słowy, główna różnica jest taka, że nie trzeba być w ruchu. Wideorejestrator mierzy prędkość na podstawie prędkości radiowozu lub policyjnego motocykla, a radarowy miernik prędkości na podstawie wysyłania fal. W najnowszych radiowozach oba urządzenia są ze sobą połączone.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę