tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Po polskich drogach jed miliony starych aut. Dlaczego Polacy kupuj wiekowe samochody?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Po polskich drogach jed miliony starych aut. Dlaczego Polacy kupuj wiekowe samochody?

Autor: Andrzej Sitek 2021.09.23, 13:51 7 Drukuj

Tylko w ostatnich dziesięciu latach na naszych drogach przybyło 9 milionów pojazdów. Ich liczba wzrosła przez dekadę z 23 do blisko 32 milionów! Od 2004 roku, w którym laweciarze z Polski ruszyli po używane auta naszych zachodnich sąsiadów, sprowadziliśmy już 16 mln starszych samochodów. Niestety wiele z nich to jeżdżące złomy.

W przypadku samochodów osobowych przekroczyliśmy już granicę 24 mln egzemplarzy. Tyle jest zarejestrowanych w Polsce. Czy to dużo na tle innych państw UE? Pod względem liczby aut na 1000 mieszkańców Polska znajduje się aktualnie na drugim miejscu, zaraz za Luksemburgiem.

NAS Analytics TAG

Zgodnie z danymi Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA), w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 747 pojazdów. W niewielkim Luksemburgu jest to 781 aut. Warto zauważyć, że pojazdów przybywa bardzo szybko. W 2018 roku na 1000 mieszkańców mieliśmy "zaledwie" 617 pojazdów.

Ale Luksemburg jest stosunkowo daleko, natomiast o wiele ciekawsze jest porównanie z naszymi najbliższymi sąsiadami. Okazuje się, ze bogaci Niemcy mają 622 samochody na 1000 obywateli, Czesi 637, Litwa 487 auta na tysiac osób.

Mocne gospodarczo Szwecja, Finlandia i Holandia odpowiednio 545, 472, 587 samochody. Belgia 592 a Grecja 598. Średnia dla całej UE wynosi 628 aut na 1000 mieszkańców.

Samochodów mamy bardzo dużo, ale jednocześnie należą do najstarszych w Europie. Przy średniej wynoszącej dla całej Unii Europejskiej 11,5 roku, średni wiek aut w Polsce przekracza 14 lat. Spośród państw należących do Wspólnoty, pod względem wieku najnowsze samochody posiadają… Luksemburczycy. Ich samochody mają średnio 6,5 roku.

Z kolei wynik Niemiec zaniżają mieszkańcy dawnej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Średnia dla całego kraju to 9,6 roku. Jedne z najstarszych aut w Europie posiadają obok Polaków, Litwini i Estończycy, odpowiednio 16,8 i 16,7 roku.

Dlaczego samochody Polaków są stare? Powodów jest kilka. Oczywiście jesteśmy wciąż społeczeństwem o wiele biedniejszym od obywateli państw, które nie zostały zatrzaśnięte za żelazną kurtyną i miały szansę na zrównoważony rozwój gospodarczy. Po drugie chodzi o naszą mentalność. Wciąż wolimy kupować starsze pojazdy znanych marek niż nowsze, ale nie tak renomowane.

W Europie silnie odczuwany jest też trend proekologiczny, który sprawia, że nasi sąsiedzi kupują droższe samochody niskoemisyjne. Polacy o ekologii bardzo lubią mówić, ale gdy przychodzi od osobistego wyboru, nie chcą "przepłacać".

Osobną kategorią są młodzi ludzie na dorobku, dla których kilkuletni, a nawet kilkunastoletni samochód sprowadzony zza granicy, bywa często jedynym sensownym rozwiązaniem.

Te i inne powody sprawiają, że po naszych drogach jeżdżą tysiące samochodów, których pozbywają się zapobiegliwi Niemcy lub Austriacy. Często rozbitych lub uszkodzonych aut, które zostały naprawione chałupniczymi metodami i stanowią zagrożenie w ruchu drogowym. Czy coś z tym można zrobić?

Pocieszający jest jedynie fakt, że Polacy starają się kupować samochody o udokumentowanym stanie technicznym i przebiegu, co deklaruje 80 proc. osób decydujących się na zakup auta z drugiej ręki. Jednocześnie, połowa badanych w ankiecie Kantar przyznaje, że w przypadku zakupu kolejnego auta ponownie będzie to kilkuletni pojazd używany. 

Eksport starych samochodów będzie zatem trwał dalej i nie widać końca tego procederu. Dla kieszeni Polaków to dobrze, ale czy jest się z czego cieszyć?  

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Poka wszystkie komentarze
Autor:Hehe 24/09/2021 12:08

Bo s oszczdni?

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr