tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ogromne korki na A4 w kierunku Zgorzelca. Wczoraj mia 25 kilometrw. Powd? Kontrole na granicy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ogromne korki na A4 w kierunku Zgorzelca. Wczoraj mia 25 kilometrw. Powd? Kontrole na granicy

Autor: Andrzej Sitek 2024.05.22, 09:54 1 Drukuj

Relikt dawnych czasów na naszej zachodniej granicy powrócił. Wraz ze wznowieniem kontroli granicznych przez Niemców pojawił się problem z wielokilometrowymi korkami.

Jak informuje GDDKiA, wczorajszy zator (21.05) miał o godzinie piątej długość 13 kilometrów, ale przed ósmą pojazdów mierzył już ponad 24 kilometry! Problem leży po stronie niemieckiej, bo tamtejsze służby spowalniają ruch. Część pojazdów kierowana jest na stanowiska, gdzie następuje dokładniejsze sprawdzenie dokumentów kierowcy, pasażerów, weryfikacja dokumentów pojazdu, itd. 

NAS Analytics TAG

Niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych wprowadziło stacjonarne kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią 16 października 2023 roku i od tamtego czasu kilkakrotnie je przedłużało. Niemiecka federalna minister spraw wewnętrznych, Nancy Faeser, tłumaczyła w październiku zeszłego roku, że chodzi o ograniczenie napływu osób ubiegających się o azyl.

Niemiecki rząd musiał podjąć jakieś działania, aby rozładować napięcie społeczne związane z rosnącą liczbą migrantów. W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy 2023 roku o azyl w Niemczech poprosiło ponad 200 tys. osób. To o blisko 80 tys. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Ale wzmożone kontrole na granicy - właściwie to już za nią, po stronie niemieckiej - oraz wzmożony ruch pojazdów, powodują regularne zatory na przygranicznych trasach. Oczywiście motocykliści mogą przemykać pomiędzy unieruchomionymi samochodami i ciężarówkami, ale nawet dla nich bywa to przecież uciążliwe.

Aktualne kontrole graniczne, których celem jest również zwalczanie przestępczości przemytniczej, mają potrwać do 15 czerwca br., ale ponieważ już wcześniej były przedłużane na trzy miesiące, nie jest powiedziane, że koszmar kierowców skończy się w połowie przyszłego czerwca.

Właściwie może być jeszcze gorzej, bo władze Brandenburgii i Saksonii naciskają na niemiecki rząd, aby kontrole na granicy z Polską miały charakter stały, a nie tymczasowy. Miałoby to przypominać obowiązujące od 2015 roku, czyli od pierwszego kryzysu migracyjnego, rozwiązanie, które obowiązuje w Bawarii na granicy z Austrią.

Czy tak się finalnie stanie i powrócą stałe kontrole, a wraz z nimi wielogodzinne oczekiwanie na przejazd przez granicę?

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr