tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocyklici blokuj ruch na ekspreswce pod odzi w szczytnym celu. By polata na kole! Czy jest si o co gniewa?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocyklici blokuj ruch na ekspreswce pod odzi w szczytnym celu. By polata na kole! Czy jest si o co gniewa?

Autor: Andrzej Sitek 2024.06.11, 10:32 Drukuj

W sobotę w okolicach Łodzi doszło do incydentu, który wywołał burzę wśród kierowców. Grupa kilkudziesięciu motocyklistów zablokowała trasę S14, a konkretnie zachodnią obwodnicę Łodzi, na całej jej szerokości, aby popisać się jazdą na jednym kole i innymi akrobacjami.

Motocykliści na pewien czas zablokowali ekspresówkę, natomiast kierowcy innych pojazdów nie omieszkali dać wyraz swojej złości i frustracji na forach społecznościowych, w tym platformie X (dawniej Twitter).

NAS Analytics TAG

Wideo dokumentujące zdarzenie zostało opublikowane 8 czerwca i szybko sprowokowało odbiorców do gorącej dyskusji. W komentarzach internauci spierali się na temat odpowiedzialności motocyklistów oraz tego, czy ich zachowanie było zgodne z przepisami prawa. Jedni byli oburzeni ich bezmyślnością, inni bronili motocyklistów, krytykując jednocześnie kierowców samochodów za brak tolerancji na drodze.

Nawet jeśli serducho jest po stronie chłopaków na ścigaczach, zgodnie z polskim kodeksem drogowym, konkretnie z art. 16 rozdziału 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym, na naszych drogach obowiązuje ruch prawostronny. Oznacza to, że lewy pas służy jedynie do wyprzedzania, a pojazdy powinny poruszać się możliwie blisko prawej krawędzi pasa ruchu. Innymi słowy, motocykliści blokujący trasę S14 nie przestrzegali tych przepisów, a ich działania można uznać za naruszenie zasad ruchu drogowego.

Oczywiście w powyższej sytuacji pojawiają się jeszcze inne kwestie. Prawo o Ruchu Drogowym zawiera również szczegółowe wymagania odnośnie do ruchu pojazdów w kolumnie i odległości między grupami. Warto przypomnieć, że może być to maksymalnie 10 motocykli (art. 32.1 PoRD), a odległość między kolejnymi kolumnami motocyklistów nie może być mniejsza niż 200 metrów (art. 32.2 PoRD).

Czy takie spontaniczne ustawki i zabawa na drodze ekspresowej lub autostradzie to dobry pomysł? Pewnie część z Was uzna, że owszem. Tylko że jeśli zaczniemy negować pewne przepisy, ktoś inny uzna, że może ignorować i nie przestrzegać również innych, a to finalnie prowadzi do anarchii. Nie idźmy, a raczej - nie jedźmy tą drogą.  

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr