tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Konfiskaty pojazdw, sone mandaty, a pijani jak jedzili, tak jed. Policja apie rednio ponad dwustu kadego dnia!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Konfiskaty pojazdw, sone mandaty, a pijani jak jedzili, tak jed. Policja apie rednio ponad dwustu kadego dnia!

Autor: Andrzej Sitek 2024.04.08, 11:07 Drukuj

Policja podała dane dotyczące pijanych kierowców. Chodzi o pierwszy kwartał bieżącego roku. W ciągu trzech miesięcy drogówka zatrzymała 19 204 zmotoryzowanych na podwójnym gazie.

Oznacza to, że każdego dnia na drogi wyjeżdżało ponad 200 pijanych, a przecież mówimy jedynie o przypadkach ujawnionych w trakcie kontroli drogowych.

NAS Analytics TAG

Chociaż powyższe statystyki wskazują, że problem z nietrzeźwymi kierowcami wciąż istnieje, sytuacja nieznacznie się poprawia. W 2023 roku po pierwszym kwartale policja miała na koncie 20 547 pijanych kierowców. Różnica to 1343 osoby.

Niechlubny rekord zatrzymań kierowców pod wpływem alkoholu padło 9 marca br. Tego dnia (sobota) mundurowi zatrzymali aż 401 nietrzeźwych. Był to jednocześnie najgorszy weekend pomiarów, bo łącznie z poniedziałkowym porankiem, policja ujawniła aż 1322 osoby, które w wydychanym powietrzu miały ponad 0,2 promila alkoholu.

Statystyki policji potwierdzają problem znany od lat. Na drogach pojawia się więcej pijanych kierowców w weekendy i dni wolne od pracy. Bardzo źle wyglądają również poniedziałkowe poranki, co oznacza, że wiele osób wsiada za kółko pomimo faktu, że jeszcze nie są zupełnie trzeźwi.

Przypomnijmy jeszcze kary, jakie obowiązują za jazdę na podwójnym gazie. W przypadku zatrzymania po spożyciu alkoholu, czyli od 0,2 do 0,5 promila we krwi, mandat wyniesie co najmniej 2500 zł. Za stężenie powyżej 0,5 promila zmotoryzowany może zapłacić od 5 tys. do 60 tys. zł. W obu przypadkach na konto trafia też 15 punktów karnych.  

W połowie marca kary dla pijanych kierowców stały się znacznie dotkliwsze, bo zaczęła obowiązywać konfiskata pojazdów dla osób mających we krwi powyżej 1,5 promila alkoholu. Ryzyko utraty pojazdu objęło także pijane osoby (0,5 do 1 promila), które w tym stanie spowodują wypadek. Tylko w dniach od 16 do 18 marca policja skonfiskowała 60 pojazdów.

Ale wielu prawników oraz ekspertów alarmowało, że przepisy dotyczące konfiskaty są za mało precyzyjne i… niesprawiedliwe, bo dlaczego osoby posiadające drogie pojazdy mają tracić więcej, niż właściciele starych maszyn o niewielkiej wartości rynkowej? Pojawiły się również wątpliwości dotyczące wspomnianego już przechowywania pojazdów i kosztów dla podatników.

Teraz dowiadujemy się, że do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił właśnie projekt zakładający nowelizację kodeksu karnego. Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało, aby zrezygnować z obligatoryjnego orzekania przepadku pojazdu mechanicznego sprawcy na rzecz jego fakultatywności.

Kolejna zmiana to wyłączenie możliwości orzeczenia przepadku maszyny, gdy będzie to niemożliwe lub niecelowe, na przykład z powodu jego zbycia, utraty, zniszczenia lub znacznego uszkodzenia, oraz w sytuacji, gdy nie stanowi wyłącznej własności sprawcy. W takich przypadkach sąd będzie orzekał nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr