tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Honda VT1300CX - furia zmysłów
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Honda VT1300CX - furia zmysłów
Autor: Łukasz „Boczo" Tomanek 2010.05.10, 11:38 17 Drukuj
A to jest robiony na zamówienie?
Nie tylko image
Silnik nie jest tak szokuj±cy, jak stylistyka, ale nie oznacza to, że można o nim powiedzieć co¶ złego. 58 KM, którymi dysponuje doskonale daje sobie rade z waż±c± ponad 300 kg kolumbryn±. Aby to dawanie radę było jeszcze sprawniejsze, do dyspozycji mamy moment obrotowy wynosz±cy 107 Nm osi±gany ¶miesznie nisko, przy 2250 obr/min. Cyferki to jedno, a praktyka? Ruszenie spod ¶wiateł nie jest może tak spektakularne, jak na pocisku ziemia-powietrze, ale z pewno¶ci± zaraz po zielonym nie minie nas żaden przedstawiciel handlowy. Moc oddawana jest zupełnie po Hondowsku, płynnie, bez żadnych skoków, nierówno¶ci. Cało¶ci dopełnia skrzynia biegów, której kolejne przełożenia wskakuj± miękko i precyzyjnie. VT1300CX ma odbajerowany zbiornik paliwa i niepraktyczn± jego pojemno¶ć, nieco ponad 12 litrów. Na szczę¶cie deklarowane spalanie 5l/100km jest prawdziwe, więc nie ma tragedii. Poza tym, kto tym motocyklem wybierał by się w dłuższ± trasę, nie licz±c oczywi¶cie dalekich od normalno¶ci dziennikarzy motoryzacyjnych.
Patrz±c na VT1300CX, na przemian zerkaj±c na dane techniczne, w których jak byk widnieje „rozstaw osi - 1805 mm" mamy prawo stwierdzić: nie, to nie może jeĽdzić. I jest to jak najbardziej uzasadniona obawa, która w chwili pokonywania pierwszego zakrętu rozpłynie się w powietrzu. Nie wiem, do kogo modlili się konstruktorzy, ale najwyraĽniej robili to skutecznie, bowiem Honda VT1300CX skręca. Całkiem sprawnie. Ale po kolei. Mamy rozstaw osi 1805 mm. W motocyklu, to tak, jakby być w dwóch miejscach jednocze¶nie, przednim kołem w Wrocławiu, tylnym w Olsztynie. Osie zakończone s± kołami 21 calowym z opon± 90mm z przodu i 18 calowym z opon± 200mm z tyłu. Honda dobrze skręca, ale moim zdaniem do pokonania zakrętu trzeba się przygotować. Owo przygotowanie polegać powinno na zwizualizowaniu sobie powalonej sekwoi, na której wła¶nie siedzimy i któr± chcemy przejechać zakręt. Wtedy VT1300CX zacznie współpracować i wszystkim się zajmie, przejeżdżaj±c go zupełnie bezstresowo, płynnie, wręcz naturalnie. Na pokładzie mamy C-ABS, czyli kombinowany układ hamulcowy z systemem przeciwdziałaj±cym blokowaniu obu kół. Hamulce s± poł±czone, czyli kiedy mocno wdusimy pedał tylnego hamulca, jednocze¶nie uruchomi± się oba heble. C-ABS to potęga, zdolna uchronić przed skutkami nieumiejętnego hamowania np. na mokrej lub sypkiej nawierzchni. Ten system sprawdził się w motocyklach sportowych i tutaj też się sprawdza.
Furia w mie¶cie i poza nim
Usadowiwszy się na do¶ć niskim siedzeniu (678mm) od razu uderza nas wrażenie, że tego motocykla nie zrobiła Honda, ale jaki¶ szalony, amerykański konstruktor z duż± ilo¶ci± tatuaży. Kokpit jest skromny, żeby nie powiedzieć ubogi. W zasadzie na nowatorsko wygiętej kierownicy znajduje się jedynie umiarkowanie urodziwy, kanciasty prędko¶ciomierz z biał± tarcz±, przeł±cznik ¶wiateł, przycisk rozrusznika i kilka kontrolek. Nie ma wskaĽnika poziomu paliwa, jego kończenie się sygnalizuje jedynie lampka rezerwy. W zamian za to mamy wyj±tkowo dobrze brzmi±cy fabryczny wydech. Na wolnych obrotach dwie rury mrucz± cicho i płynnie, ale szybki ruch rollgazu i zaczyna się z nich wydobywać zacny bulgot widlaka. Nie jest to najlepszy motocykl do walki z korkami, zwłaszcza tymi z dziewi±tego kręgu piekieł, czyli Warszawskimi. Choć nawet z nimi odważniejsi sobie poradz±, oczywi¶cie maj±c na uwadze fakt, że Honda ma 2,5 metra długo¶ci (to nie hiperbola) i niemal metr szeroko¶ci. To sprawia, że wszelkie miejskie manewry s± ... problematyczne.
The looker
Silnik chłodzony ciecz±, SOHC, widlasty 52°
Pojemno¶ć skokowa 1312 cm3
¦rednica x skok tłoka 89,5 x 104,3 mm
Stopień sprężania 9,2 : 1
Moc maksymalna 58 KM / 4250 obr./min.
Moment obrotowy 107 Nm / 2 250 obr./min.
Dawkowanie paliwa PGM-FI z funkcj± automatycznego wzbogacenia mieszanki
¦rednica gardzieli przepustnicy 38mm
Zbiornik paliwa 12,8 litra
Zużycie paliwa wg WMTC** 5,0 l/100km
Skrzynia biegów 5-stopniowa
Sprzęgło mokre, wielotarczowe ze sprężyn± ¶rubow±
Napęd tylnego koła Wał napędowy
Prędko¶ć maksymalna 165 km/h
Wymiary (dł. x szer. x wys.) 2575 x 900 x 1150 mm
Rozstaw osi 1805 mm
K±t nachylenia główki ramy 32°
Wyprzedzenie 90 mm
Promień skrętu 4,1 m
Wysoko¶ć siedzenia 678 mm
Prze¶wit 126 mm
Masa własna pojazdu (z płynami i paliwem) 309 kg (P: 130 kg; T: 179 kg)
Masa "suchego" pojazdu 299 kg
Dopuszczalna masa całkowita 469 kg
Zawieszenie Przód 45-milimetrowy widelec teleskopowy, skok 130 mm, 120 mm skoku osi
Hamulec Przód 336 mm, jednotarczowy zintegrowany, zacisk 3-tłoczkowy i system C-ABS
Hamulec Tył 296 mm tarcza zintegrowany, 2-tłoczkowy i system C-ABS