tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Automatyczne ograniczniki to mier! Wana petycja organizacji branowych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Automatyczne ograniczniki to mier! Wana petycja organizacji branowych

Autor: Raff 2019.03.25, 12:53 2 Drukuj

Nie dla automatycznych ograniczników prędkości w pojazdach - pod takim hasłem grupa organizacji związanych z branżą motoryzacyjną złożyła w Sejmie petycję, w której wzywa posłów do odrzucenia niebezpiecznych zapisów zaproponowanych przez unijne instytucje.

Przypomnijmy - Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu zarekomendowała Parlamentowi Europejskiemu przyjęcie uchwały wprowadzającej obowiązek stosowania systemu ISA (Intelligent Speed Assistance) w nowych pojazdach. Zgodnie z unijną dokumentacją system ISA może zostać wprowadzony w jednym z czterech wariantów - czwarty z nich przewiduje automatyczne, odbywające się poza kontrolą kierowcy, ograniczenie prędkości pojazdu, jeśli jego kierowca przekroczy dozwoloną na danym odcinku prędkość.

NAS Analytics TAG

Trzy organizacje związane z branżą motoryzacyjną - Bezpieczna Podróż, Anuluj-Mandat.pl i Fundacja Trucker przygotowały stanowczą petycję skierowaną do posłów, w której domagają się odrzucenia w całości "chorego prawa" dotyczącego automatycznych ograniczników, ostrzeżenia przed konsekwencjami wprowadzenia takiego rozwiązania innych krajów Wspólnoty oraz wprowadzenia zakazu wjazdu do Polski pojazdów wyposażonych w taki system.

Zdaniem autorów petycji, przerwanie manewru wyprzedzania poprzez automatyczne odcięcie mocy w pojeździe może doprowadzić do zderzenia czołowego z pojazdem nadjeżdżającym z naprzeciwka i, w konsekwencji, śmierci wielu ludzi. Jak twierdzą sygnatariusze, po odcięciu możliwości przyspieszenia, kierowca nie będzie w stanie dokończyć manewru i zjechać na własny pas ruchu lub uciec przed jadącym z przeciwka pojazdem.

Autorzy wskazują także, że nie wystarczy zabronić stosowania takiego systemu w Polsce, skoro posiadacze pojazdów wyposażonych w automatyczny ogranicznik prędkości będą przyjeżdżać do naszego kraju z innych państw. Dlatego w petycji pojawiają się żądania zakazu wjazdu pojazdów wyposażonych w takie rozwiązanie.

Automatyczny ogranicznik prędkości testowany był jeszcze w 2006 roku przez brytyjski Departament Transportu. W rozwiązanie takie wyposażono motocykl Suzuki Bandit i testowano je na specjalnie wyznaczonych odcinkach dróg. Wnioski ekspertów były jednoznaczne - potencjalne korzyści, jakie może zaoferować taki system są niewspółmierne do zagrożenia, jakie niesie brak pełnej kontroli nad prędkością na drodze.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr