tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Znikaj±ca tablica rejestracyjna. Sposób na w³±czenie trybu incognito podczas jazdy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Znikaj±ca tablica rejestracyjna. Sposób na w³±czenie trybu incognito podczas jazdy

Autor: Andrzej Sitek 2023.02.09, 10:36 Drukuj

Za świadome zakrywanie tablic rejestracyjnych grozi mandat w wysokości 500 zł. Po co zasłaniać numer identyfikujący pojazd i jego właściciela? Chyba doskonale wiecie?  

Niektórzy szybcy zawodnicy woleliby nie zostać uchwyceni przez coraz liczniejsze w naszym kraju fotoradary, OPP i inne systemy wyłapujące przypadki nadmiernej prędkości. Pewien właściciel Suzuki z Brazylii chciał włączać i wyłączać "tryb incognito" w dowolnym momencie. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak.

NAS Analytics TAG

Warto przypomnieć, że warszawska policja zakończyła pod koniec zeszłego roku testowanie systemu ANPRS. Cóż to takiego? Skrót oznacza Automatyczny System Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych. ANPRS działa z wykorzystaniem nieoznakowanych samochodów, w których urządzenie jest zainstalowane. Istnieje też wersja przenośna, która może funkcjonować jak ruchomy fotoradar.

Identyfikacja całego numeru rejestracyjnego odbywa się dzięki modułowi SI i wymaga stałego dostępu do bazy danych. System błyskawicznie weryfikuje setki pojazdów odpowiadających wprowadzonemu wzorcowi. ANPRS ma bardzo wysoką skuteczność w identyfikacji szczątkowych danych i pozwala wyeliminować przypadki, kiedy nie można dotrzeć do właścicieli pojazdów, bo brakuje kompletnego numeru rejestracyjnego.

Takie sytuacje mogą być oczywiście przypadkowe, np. z powodu zabrudzenia, ale zdarza się celowe zatarcie części znaków, choćby w przypadku grup przestępczych. Co ciekawe, w przypadku braku rejestracji w pojedźcie, ANPRS może zaalarmować służby o takim fakcie. Mówiąc krótko, nawet jeśli zmotoryzowany będzie miał "znikającą tablicę", nie uniknie odpowiedzialności.  

Koszt ANPRS dla policji to 876 tys. euro, natomiast warto wspomnieć, że system nie jest nowością. Właściwie funkcjonuje w Polsce już od pięciu lat, jako narzędzie służb administracji celnej. W ramach sieci korzystają z niego również inne państwa, tj. Litwa, Łotwa i Estonia.  Policyjny ANPRS zostanie uruchomiony w bieżącym roku, chociaż na razie wyłącznie w stolicy.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê