tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kamera na kasku motocyklisty może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Dlaczego?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kamera na kasku motocyklisty może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Dlaczego?

Autor: Andrzej Sitek 2021.03.30, 09:33 3 Drukuj

Kamery sportowe montowane na kaskach zostały decyzją FIM zakazane zawodnikom corocznego International Six Days Enduro równo osiem lat temu. Obecnie zakaz obejmuje w zasadzie wszystkie poważne imprezy mx i sx. Ale restrykcje mają ważne uzasadnienie, które powinni przemyśleć również kierowcy na co dzień przemieszczający się na dwóch kołach.

Okazuje się, że małe i kompaktowe kamery mogą prowadzić do poważnych obrażeń kierowców.

NAS Analytics TAG

Kask motocyklisty ma do spełnienia bardzo ważną rolę. Podobnie jak strefa zgniotu w samochodzie, kaski są tak zaprojektowane, aby uległy zniszczeniu podczas wypadku, ale zniszczenie jest kontrolowane i ma za zadanie rozproszyć energię uderzenia, która w przeciwnym razie zostałaby przeniesiona na głowę motocyklisty. Wszelkie parametry skorupy, jej wytrzymałości, są dokładnie wyliczone, co finalnie pozwala sprostać standardom bezpieczeństwa - na przykład dla Unii Europejskiej jest to regulacja, którą znamy pod nazwą ECE 22.06.

Proces testowania kasków jest bardzo wszechstronny, ale z oczywistych względów nie uwzględnia modyfikacji przeprowadzanych przez użytkowników. Niestety montaż kamerki jest taką właśnie, ingerującą w kwestie bezpieczeństwa modyfikacją.

Nie wnikając głębiej w tajniki budowy kasków, musimy wiedzieć, że możliwie okrągła i obła budowa nie jest przypadkowa i nie chodzi jedynie o aerodynamikę. Owalny kształt ma zapewnić, że w razie wypadku głowa motocyklisty będzie mogła swobodnie toczyć się wraz z ciałem. Wystające elementy w rodzaju spojlerów, wlotów powietrza, mają nie przeszkadzać lub odpaść. Ale sytuacja zmienia się diametralnie, kiedy na kasku pojawia się uchwyt i kanciasta kamera.

Po pierwsze mocowanie kamery może w przebiegu wypadku zamienić się w hak, który potencjalnie zaczepi się o niezliczone przeszkody i spowoduje śmiertelnie groźne szarpnięcie. Po drugie pojawia się zagrożenie przebicia skorupy przez ten element. Dodatkowa masa, w momencie wypadku zwiększona kilkukrotnie, może doprowadzić do obrażeń szyi, łącznie ze złamaniem karku.

Że nie są to czcze obawy, potwierdza między innymi wypadek Michaela Schumachera. Okoliczności zdarzenia w alpejskim Meribel wskazują, że za spotęgowanie obrażeń 7-krotnego mistrza świata wyścigów Fomuły 1 odpowiada kamerka zamontowana na kasku Schumachera. Mocowanie było na tyle solidne, że w chwili wypadku naruszyło strukturę kasku, który finalnie rozpadł się na dwie połowy.

Może zatem skorzystać ze specjalnych pasów i zawiesić kamerkę na klatce piersiowej? To rozwiązanie również nie jest dobre, bo w razie wypadku przedmiot może wbić się ciało prowadząc do poważnych obrażeń.

Najbezpieczniej umieścić kamerę na motocyklu. Może film nie będzie tak dobry, ale przecież zdrowie i życie jest ważniejsze.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę