tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Technologia gumowych dróg jest potrzebna. Asfalt ze zu¿ytych opon jest znacznie lepszy i rozwi±zuje kilka problemów na raz
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Technologia gumowych dróg jest potrzebna. Asfalt ze zu¿ytych opon jest znacznie lepszy i rozwi±zuje kilka problemów na raz

Autor: Andrzej Sitek 2021.05.28, 11:44 Drukuj

Problem zużytych opon to zagadnienie globalne. Co roku do usunięcia mamy od 1 do 1,8 miliarda zużytych opon, co stanowi około 2-3 proc. wszystkich zebranych odpadów. Tylko w Stanach Zjednoczonych rocznie na wysypiska trafia od 246 do 300 milionów zużytych opon.

Ten problem narasta. Wraz ze wzrostem liczby ludności na całym świecie rośnie liczba i eksploatacja pojazdów. A ponieważ jest ich więcej i przejeżdżają więcej kilometrów, przyspiesza zużycie opon i trzeba zagospodarować kolejne miliony ton odpadów tego typu.

NAS Analytics TAG

Opony są produkowane z myślą o trwałości i bezpieczeństwie. Niestety właśnie ten fakt sprawia, że tak trudno je ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi. Zmniejszenie zużycia opon - zwłaszcza w obliczu rosnącej liczby ludzi jeżdżących pojazdami wszelkiej maści - może nastąpić tylko wtedy, gdy  gospodarka i społeczeństwa drastycznie zmniejszą zależność od pojazdów w transporcie. Niestety perspektywy są raczej odwrotne. Zapotrzebowanie będzie rosło.

Opony są wykonane z kauczuku naturalnego (19 proc. materiału), kauczuku syntetycznego składającego się z kauczuku butadienowego, styrenowego i halobutylowego (38 proc.), pasów wzmacniających z syntetycznych tkanin polimerowych (4 proc.), drutu wzmacniającego ze stali wysokowęglowej (12 proc.) oraz sadzy lub wypełniaczy krzemionkowych (26 proc.). Aby opony były odporne na degradację, stosuje się również przeciwutleniacze i antyozonanty. Ale cechy opon, dzięki którym są tak bardzo trwałe, mogą okazać się przydatne w inny sposób.

Nie chodzi jednak o wytwarzanie nowych opon ze starych, lecz o drogi, a w zasadzie asfalt, z którego powstają. Czy potrzebujemy gumowych dróg?

Technologia istnieje od dawna. Dodatek w postaci gumy ze zużytych opon może stanowić aż 15 proc. jego masy, a dzięki swoim cechom, granulowana guma z opon samochodowych doskonale sprawdza się jako modyfikator asfaltu poprawiając jego parametry.

Gumowe drogi są nie tylko wytrzymalsze, co wydłuża okresy pomiędzy remontami, a więc zmniejsza koszty utrzymania drogi. Nawierzchnia pokryta asfaltem z dodatkiem opon ma również lepszą przyczepność, czyli w praktyce skraca dystans hamowania pojazdów. Gumowe drogi są zatem bezpieczniejsze, a w skali setek tysięcy samochodów, które uzyskały korzyść w postacie krótszej drogi hamowania, oznacza to oczywiście mniejsze zużycie podzespołów samochodu i paliwa.

Kolejna cecha gumowego asfaltu to znacznie obniżenie hałasu. Badania wykazały, że jadąc specjalną drogą pojazdy są od 2 do 5 dB cichsze. I znowu w perspektywie wzmożonego ruchu samochodowego ma to niebagatelna korzyść dla środowiska naturalnego, ale i ludzi, dla których hałas z dróg staje się w wielu regionach świata prawdziwym utrapieniem.

Oczywiście największą zaletą zastosowania surowca w postaci zużytych opon jest usunięcie ze składowisk milionów sztuk gumowych odpadów. Na wykonanie jednego kilometra gumowej drogi potrzeba aż 3500 opon.

Czy gumowa technologia jest obecna również w Polsce? Tak, ale niestety stanowi margines w produkcji asfaltu. Aby gumowe drogi zaczęły powstawać masowo, konieczne są decyzje i zmiany na szczeblu państwowym. Jeśli chcemy, aby politycy zaczęli coś robić, najpierw musimy im o tym głośno mówić.  

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê