tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Stop agresji drogowej. Policja chwali, że Polacy coraz częściej nagrywają i wskazują sprawców wykroczeń
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Stop agresji drogowej. Policja chwali, że Polacy coraz częściej nagrywają i wskazują sprawców wykroczeń

Autor: Andrzej Sitek 2021.12.02, 12:42 1 Drukuj

"Stop agresji drogowej" to nazwa policyjnej skrzynki, na którą obywatele mogą przesyłać nagrania z wideorejestratorów zainstalowanych w pojazdach i nie tylko.

Chodzi o przypadki łamania przepisów drogowych i inne wykroczenia nagrane przez innych kierowców. Okazuje się, że ta nowoczesna forma pomocy policji - niektórzy uważają, że donosu - jest co raz popularniejsza. W skali całego kraju wzrost wynosi już blisko 50 proc. w stosunku do zeszłego roku!

NAS Analytics TAG

Podsumowania obecnego roku pojawią się dopiero za miesiąc lub dwa, ale niektóre komendy policji publikują już dane cząstkowe. Na przykład w województwie lubelskim takich nagrań spłynęło przez dziesięć miesięcy 2021 roku ok. 300. Przez cały poprzedni rok było ich 277, a więc wyraźnie widać większą aktywność świadków wykroczeń.

W województwie zachodniopomorskim policja dostała dotychczas 1,1 tys. nagrań. W całym ubiegłym roku było ich nieco ponad 800. Podobnie jest w innych województwach. Lista adresów e-mail, których identyfikator użytkownika to "stopagresjidrogowej" ma siedemnaście pozycji i obejmuje wszystkie większe aglomeracje miejskie w Polsce.

Na podane adresy e-mail można przesyłać filmy lub linki do zamieszczonych w Internecie zdjęć i filmów, a jeżeli ktoś nie potrafi, może również przekazać nagranie w najbliższej komendzie. Co ciekawe, policja wykorzystuje te filmy nie tylko jako gotowce do wystawiania mandatów, ale przygotowuje z nich również kompilacje, które publikuje w Internecie.

"Stop agresji drogowej" oczywiście ułatwia pracę policji, ale nie jest jedynym rozwiązaniem, które umożliwia wskazanie stróżom prawa kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Wielką popularnością cieszy się ostatnio aplikacja "Uprzejmie donoszę", która służy do zgłoszenia źle parkujących pojazdów. Tylko z samej Warszawy jest obecnie około 25 tys. zgłoszeń!

Na drugim miejscu jest Wrocław z 12 tysiącami spraw. Służby nie muszą nawet jechać na miejsce, a na stronie aplikacji cały proces donosu opisany jest jako czynność prosta i nieskomplikowana: 

"Wystarczy zrobić dwa zdjęcia, sprawdzić automatycznie pobrany adres i numer rejestracyjny oraz określić rodzaj naruszenia. Tylko tyle. Straż Miejska nie musi odwiedzać tego miejsca żeby stwierdzić to naruszenie naocznie. Dowód ze zdjęcia wraz twoim oświadczeniem jest wystarczający."

I cyk! Fotka lub filmik, a potem dwa lub trzy kliknięcia i materiał ląduje na biurku policjanta albo strażnika miejskiego. Czy tego typu informacja przekazana policji to powód do wstydu? Można mieć wątpliwości, ale chyba tylko do czasu, kiedy natkniemy się na jakiegoś drogowego wariata, który stanowi zagrożenie dla siebie i innych.  

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę