tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Sprzedaż motocykli elektrycznych poważnie spadła na zachodzie Europy. Na elektryki stawiają wschód i Turcja
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Sprzedaż motocykli elektrycznych poważnie spadła na zachodzie Europy. Na elektryki stawiają wschód i Turcja

Autor: Wojciech Grzesiak 2023.12.06, 07:47 Drukuj

Choć w krajach europejskich władze dwoją się i troją, żeby zachęcić ludzi do elektromobilności, to okazuje się, że po początkowym boomie zainteresowanie elektrykami zaczęło spadać także w przypadku motocykli. Dane z największych rynków nie są optymistyczne dla tych, którzy marzą o elektryfikacji europejskiego parku maszyn.

Jak podaje serwis Motorcycles Data, w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2023 r. sprzedaż motocykli elektrycznych na rynkach Europy Zachodniej, która uchodzi za wzór, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju zmiany w parkach maszyn, spadła o 20 proc. Największy spadek zanotowano w Niemczech i wyniósł on aż 44,7 proc. We Francji zainteresowanie spadło o 11,4 proc., w Holandii o 41,3 proc., a we Włoszech o 21,1 proc.

NAS Analytics TAG

Co ciekawe, w opozycji do tego jest wschodnia część Europy, do której wliczana jest również Turcja. Tu sprzedaż wzrosła o 331 proc. Łącznie w całej Europie wzrost sprzedaży motocykli elektrycznych wyniósł zaledwie 1 proc. i stanowią one 4,4 proc. łącznej sprzedaży na naszym kontynencie. Największe zainteresowanie budzi marka Arora, której wyniki wzrosły o zawrotne 287 proc. Dalej mamy Vmoto Soco i BMW.

Jak wygląda sytuacja na polskim rynku? Od 1 stycznia do końca października zarejestrowano 469 motocykli elektrycznych, co dało spadek o 18,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. W pierwszej trójce są Surron, EFUN oraz BMW. Surron może pochwalić się wzrostem na poziomie 594,1 proc.

Jeżeli spojrzymy na wyniki procentowe Surrona czy Arory, to można złapać się za głowę i oczywiście marketingowcy chętnie wykorzystają to przy szerzeniu dobrej nowiny, że Europa się elektryfikuje. Sytuacja wygląda jednak inaczej, kiedy spojrzymy na nią w przeliczeniu na sztuki. Okazuje się, że kosmiczny wzrost zainteresowania Surronem wynika z faktu, że od 1 stycznia od końca października 2022 r. zarejestrowano 17 maszyn tej marki, a w tym roku wynik rejestracji w analogicznym okresie wyniósł 118 szt.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę