tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Samochody elektryczne kiepsko się sprzedają. Gigant paliwowy zmienia plany dotyczące stacji ładowania
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Samochody elektryczne kiepsko się sprzedają. Gigant paliwowy zmienia plany dotyczące stacji ładowania

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.04.19, 07:55 1 Drukuj

Wyniki sprzedaży samochodów elektrycznych na europejskich rynkach nie napawają optymizmem. Sytuacja jest do tego stopnia kiepska, że jeden z paliwowych gigantów wycofuje się ze swoich planów dynamicznego rozwoju sieci stacji ładowania. Czy faktycznie jest aż tak źle?

Według raportu ACEA w marcu 2024 r. w krajach Unii Europejskiej sprzedano mniej elektryków niż przed rokiem. Ich udział w rynku spadł z 13,9 proc. do 13 proc. na rzecz samochodów hybrydowych. Zarejestrowano 134 397 elektryków, co daje spadek o 11,3 proc. W skali kwartału sytuację można określić jako niezłą, bo w UE elektryki zanotowały wzrost o 3,8 proc., ale np. w przypadku hybryd plug-in wyniósł on 7,5 proc., a dla pozostałych typów hybryd - aż 19,7 proc.

NAS Analytics TAG

W związku z tym brytyjski koncern BP zmienił swoje plany dotyczące sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Jak podaje Interia, projekt BP Pulse opuści aż 12 krajów, a pracę straci 100 osób. To oczywiście nie oznacza, że idea w pełni upadnie, bo gigant skupi się po prostu na tych rynkach, które mogą przynieść wymierne korzyści. Do 2030 r. firma zamierza zainwestować nawet 1 mld funtów na rodzimym podwórku i do 100 mln euro w Niemczech, gdzie uruchomiono też korytarz ładowania ciężarówek.

Niedawno swoje elektryczne plany ogłosił również Shell i są do tego stopnia ambitne, że firma pozbędzie się 1 tys. swoich stacji na rzecz rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Koncern ma obecnie 54 tys. stacji ładowania, a do 2030 r. liczba ta ma wzrosnąć do 200 tys. W 2023 r. koncern miał ok. 47 tys. konwencjonalnych stacji paliw.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę