tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Przez elektryki wzronie popyt na prd? Oczywicie, ale nie tego si boimy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Przez elektryki wzronie popyt na prd? Oczywicie, ale nie tego si boimy

Autor: Andrzej Sitek 2024.04.17, 15:39 5 Drukuj

Nie mamy prognoz dla Polski, ale w przypadku Wielkiej Brytanii udział zużycia energii elektrycznej na ładowanie pojazdów elektrycznych wzrośnie z 0,03 proc. w 2014 r. do nawet 9,5 proc. do 2050 r. Co to może oznaczać?

Wraz z gwałtownym wzrostem liczby pojazdów elektrycznych, pytania dotyczące zużycia energii elektrycznej do ładowania tych pojazdów i ich wpływu na ceny energii stają się coraz bardziej aktualne. Według kompleksowego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), zużycie energii elektrycznej do ładowania e-pojazdów może wzrosnąć do blisko 10 proc. już w 2050 roku. Ale jak to wpłynie na krajobraz energetyczny krajów rozwiniętych Europy, w tym Polski?

NAS Analytics TAG

Już teraz obserwujemy znaczącą zmianę zachowań konsumenckich, a przecież za kilka lat zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży nowych pojazdów z silnikami konwencjonalnymi. Co prawda pod koniec marca 2023 r. Komisja Europejska ogłosiła inne stanowisko od wcześniej przyjętego w tej sprawie, co nieco oddaliło problem w czasie. Pojawiły się pewne wyjątki od reguły i w rezultacie zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 r. na terenie UE nie będzie w pełni obowiązywał. Można powiedzieć, że egzekucja została odroczona, ale niewiele.

Przejście do ery pojazdów elektrycznych jest nieuniknione. EEA przewiduje, że do 2050 r. 80 proc. pojazdów będzie napędzanych energią elektryczną. Ale ta drastyczna zmiana stanowi również poważne wyzwanie dla sieci elektrycznych, które będą musiały sprostać dodatkowemu zapotrzebowaniu.

O jak dużych potrzebach mówimy? Zgodnie z raportem National Grid zapotrzebowanie na energię elektryczną (w UK) może wzrosnąć nawet o 50 proc. już do 2040 roku. Rodzi się zatem pytanie, jakie źródła energii elektrycznej mogłyby zaspokoić to zapotrzebowanie? Chcielibyśmy oczywiście, aby były to źródła odnawialne. W Wielkiej Brytanii udział energii ze źródeł odnawialnych to jedynie 28 proc. Co ciekawe, w Polsce w zeszłym roku (2023 r.) wygenerowano nieco ponad 40 TWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, co odpowiada 27 proc. krajowej produkcji. Innymi słowy, mamy na tym polu podobne osiągnięcia do Wielkiej Brytanii, przynajmniej jeśli chodzi o aktualny wynik.

Kluczem do zarządzania szczytami i spadkami w ładowaniu elektryków jest wykorzystanie zaawansowanej technologii akumulatorów i inteligentnych sieci. Przechowywanie nadwyżek energii poza godzinami szczytu do wykorzystania w razie potrzeby może pomóc zrównoważyć obciążenie sieci. Jednak żeby ładowanie pojazdów elektrycznych było zrównoważone i aby zmniejszyć intensywność emisji dwutlenku węgla (gCO2eq/kWh), niezbędna jest modernizacja infrastruktury.

Pojazdy elektryczne, w tym zasilane prądem, są bardziej ekologiczną alternatywą, emitując znacznie mniej CO2 niż pojazdy z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Jednakże, aby elektryczna rewolucja miała sens, potrzebujemy wzrostu produkcji energii odnawialnej i odpowiedniej infrastruktury ładowania elektrycznego.

Nie musimy wyłamywać otwartych drzwi, bo istnieją kraje, które już teraz rozwiązują przyszłe problemy. Holandia dała przykład, integrując punkty ładowania jedno- i dwuśladów elektrycznych z krajobrazem swoich miast. Miejsca parkingowe dla pojazdów elektrycznych na każdej ulicy ułatwiają kierowcom ładowanie. Czy podobny model może zachęcić do zmiany zachowań konsumentów również w Polsce?

Przejście na pojazdy elektryczne wymaga holistycznego podejścia. Wymaga współpracy między przemysłem motoryzacyjnym, sektorem energetycznym i rządami, aby zapewnić zrównoważoną przyszłość dla następnych pokoleń. W miarę zbliżania się do przyszłości zdominowanej przez pojazdy elektryczne, wpływ na ceny energii i sieć będzie kluczowym zagadnieniem, wymagającym proaktywnego planowania i strategicznych inwestycji.

Aby skutecznie się do nich dostosować, musimy podjąć wspólne wysiłki na rzecz efektywnego zarządzania energią, technologii inteligentnych sieci i rozwoju infrastruktury. To nie będzie łatwe. Być może w wymiarze krajowym działamy na rzecz przyszłości, ale przecież jako jednostki wciąż myślimy w kategoriach pojazdów spalinowych. Trudno, żeby było inaczej. Urodziliśmy się, żyliśmy i żyjemy w świecie jadącym do przodu dzięki paliwom kopalnym, a nie przepływom prądów. Dlatego początek zmiany powinien zajść w nas samych, w naszym sposobie myślenia.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr