tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Pojazdy autonomiczne bdtestowane w Polsce. Kiedy pojawisi nowe przepisy? Jakie s plany rzdu?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Pojazdy autonomiczne bdtestowane w Polsce. Kiedy pojawisi nowe przepisy? Jakie s plany rzdu?

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.02.28, 12:34 Drukuj

Ministerstwo infrastruktury pracuje nad przepisami, które mają ułatwić testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Pozwoli to przyspieszyć proces autonomizacji transportu. Jak będą wyglądać nowe zasady testów? Ujawniono już wstępne informacje na ten temat.

Ministerstwo infrastruktury wskazuje, że podmioty badawcze i przedsiębiorstwa produkujące nowoczesne systemy do pojazdów samochodowych zwracają uwagę na brak możliwości testowania najnowszych technologii na polskich drogach. W projekcie zmian zapisano, że podmioty te będą mogły przeprowadzać testy na drogach publicznych, ale będą musiały być poprzedzone testami na zamkniętych, wyłączonych z ruchu publicznego obiektach.

NAS Analytics TAG

Kolejnym warunkiem umożliwienia przeprowadzenia testów ma być obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu, który będzie chciał testować swoje rozwiązania na drogach. Jak informuje Newseria, Instytut Transportu Samochodowego i Politechnika Warszawska opracowują już na zlecenie ministerstwa infrastruktury bazę scenariuszy testowych dla pojazdów autonomicznych, które uwzględniają polskie warunki drogowe i dane o wypadkach.

W tworzeniu scenariuszy eksperci skupiają się przede wszystkim na miejscach, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków. Uznają, że skoro ludzie mają tam problemy z bezpieczną jazdą, to będą dobrym miejscem do opracowania scenariuszy testowych. Wytypowane miejsca znajdują się w województwach mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim oraz małopolskim.

Pod koniec 2025 r. ma już być gotowa i udostępniona baza ponad 840 scenariuszy badawczych, nagrywanych o różnych porach dnia i roku oraz w różnych warunkach pogodowych. Kiedy w takim razie pojawią się zmiany w polskim prawie? Ministerstwo infrastruktury zakłada, że nowa ustawa będzie procedowana na początku 2025 r.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr