tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Opata za dowd rejestracyjny, prawo jazdy i inne dokumenty musi wzrosn. Samorzdy wyznaczyy termin
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Opata za dowd rejestracyjny, prawo jazdy i inne dokumenty musi wzrosn. Samorzdy wyznaczyy termin

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.04.10, 07:47 1 Drukuj

W marcu pojawiły się pierwsze informacje na temat tego, że samorządy chcą podniesienia opłat za wydawanie dokumentów związanych z uprawnieniami do kierowania pojazdami oraz z samymi pojazdami. Chodzi m.in. o prawa jazdy, dowody rejestracyjne i tablice. Teraz przedstawiono oczekiwany termin zaproponowania zmian.

Jak informuje "Gazeta Prawna", powiaty chcą, żeby rząd do maja zaproponował i wprowadził nowe, wyższe stawki. Od kwietnia Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych podniosła ceny zakupu dokumentów dla powiatów. To sprawia, że niedługo dokumenty będą wydawane po cenie zakupu lub niższej.

NAS Analytics TAG

W wypowiedzi dla dziennika Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich wskazuje, że wysokość opłat za dowody rejestracyjne i naklejki legalizacyjne nie zmieniła się od 20 lat, a za prawa jazdy - od 10 lat. W tym czasie opłata za zakup dokumentów wzrosła np. z 10,69 zł do 44,75 zł w przypadku dowodu rejestracyjnego.

Wynika to z faktu, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych korzysta z klauzul waloryzacyjnych. Urzędy nie mogą przeprowadzić waloryzacji na własną rękę, ponieważ wysokość opłat wynika z rozporządzeń ministerstwa infrastruktury. Problem pojawił się też w przypadku tablic rejestracyjnych. Choć producenci tablic są wybierani osobno przez każdy powiat i w przetargu wygrywają najtańsze firmy, które spełniają określone wymagania, to już teraz koszt zakupu wtórnika jest niemal taki sam jak koszt jego wydania.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr