tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Niemiecka fabryka Tesli znowu wstrzymuje produkcję. Tym razem na prawie cały tydzień. Klienci nie chcą kupować elektryków?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Niemiecka fabryka Tesli znowu wstrzymuje produkcję. Tym razem na prawie cały tydzień. Klienci nie chcą kupować elektryków?

Autor: Andrzej Sitek 2024.06.07, 09:54 2 Drukuj

Jak donosi agencja Reuters, producent pojazdów elektrycznych Tesla ponownie wstrzymuje produkcję w swoim niemieckim zakładzie w Gruenheide. Łącznie w czerwcu fabryka nie będzie działać przez pięć dni. Produkcja musi zostać zatrzymana, ponieważ klienci nie kupują elektrycznych pojazdów.

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem amerykańskiego producenta, fabryka nie będzie działała przez kilka dni, ponieważ jest to konieczne do usprawnienia procesów działania kompleksu pod Berlinem. Rzecznik Tesli powiedział, że wstrzymanie produkcji w obszarach montażu pojazdów i układów napędowych nastąpi w dniach 7, 14, 17, 27 i 28 czerwca. Tesla już dwukrotnie wstrzymała produkcję w tym miejscu w tym roku. W maju planowano jednodniowy przestój produkcyjny, a w marcu podpalenie zatrzymało pracę na kilka dni.

NAS Analytics TAG

Ale prawdopodobnie chodzi raczej o spadek sprzedaży. Tesla to najwyżej wyceniany na światowych giełdach producent samochodów. W I kwartale 2024 r. firma Elona Muska sprzedała 386,81 tys. aut elektrycznych, ale w ujęciu rok do roku to spory spadek (o 8,5 proc., czyli 36,1 tys.). To pierwszy raz od prawie czterech lat, czyli od wybuchu pandemii COVID-19, gdy roczna dynamika znalazła się na minusie.

Warto przypomnieć, że nawet w przypadku czasowego zatrzymania produkcji, szczególnie w fabryce motoryzacyjnej, firma może ponieść znaczące koszty, które obejmują wiele wydatków. To między innymi koszty pracowników, ponieważ zatrudnieni muszą być opłacani, nawet jeśli produkcja stoi. Do tego dochodzą koszty związane z karami umownymi, bo niewywiązanie się z terminów dostaw często skutkuje koniecznością zapłaty odszkodowań. Przestoje generują też dodatkowe koszty magazynowania surowców i komponentów, a także mogą wymagać przyspieszenia transportu po wznowieniu produkcji, co podnosi koszty logistyczne.

Dodajmy jeszcze, że fabryka musi ponosić wydatki na utrzymanie i naprawy maszyn oraz urządzeń, które mogą ulec awarii podczas przestoju. W praktyce restart produkcji jest kosztowny i czasochłonny, wymagając dodatkowych zasobów i pracy. Skoro Tesla decyduje się na takie działania, sytuacja może być trudna. Czy to chwilowe perturbacje?

W zasadzie decyzja Tesli o czasowym ograniczeniu produkcji nie jest zaskoczeniem. Już na początku roku Elon Musk ostrzegał, że tegoroczna sprzedaż nie będzie zachwycająca. Analitycy oceniają, że skutki wprowadzanych wcześniej obniżek cen słabną, w miarę jak producent samochodów walczy z rosnącą konkurencją.

To głównie napór producentów z Chin, połączony ze słabszym popytem, rujnuje sprzedaż Tesli. Na razie nie widać szans na to, żeby oba te czynniki miały ulec osłabieniu. Jeśli już, to raczej trzeba spodziewać się kolejnych niespodzianek z Państwa Środka.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę