tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motul, dlaczego tak wielu mwi, e ich oleje s najlepsze? Historia i fenomen marki
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motul, dlaczego tak wielu mwi, e ich oleje s najlepsze? Historia i fenomen marki

Autor: Pawe Kowalski 2021.05.03, 11:14 Drukuj

Wiele lat temu, kiedy po raz pierwszy usłyszałem nazwę Motul, jeździłem na motocyklu Yamaha XJ900. Była to wersja o oznaczeniu 31A, więc rocznikowo coś około 1984 roku. Oczywiście, gdy trafiła w moje ręce, swoją młodość miała już za sobą. Kiedy przyszła pora na pierwszą zmianę oleju, zapytałem bardziej doświadczonego kolegę, jaki olej wlać, aby było dobrze. Kumpel grzebał właśnie coś przy swoim moto, klęczał i z głową gdzieś na wysokości podnóżka, wysapał " do moto to lej tylko motu… (sapnięcie) @#$#%", ponieważ podnosząc głowę, potylicą sprawdził twardość ciężarka na końcu kierownicy. Głupio było dopytać, bo wina za ból głowy i tak była na moim koncie, więc w angielskim stylu wycofałem się z garażu na z góry upatrzoną pozycję.

Jadąc rowerem do domu, tak sobie rozmyślałem, że w sumie miał ktoś łeb na karku, wymyślając nazwę "Motur" dla oleju motocyklowego. Ciekawe… taka polska i swojska, brzmi dobrze. Lecę do "Olejaka", jak nazywaliśmy wtedy potocznie sklep z różnymi olejami i smarami. Wpadam do środka i już od progu mówię, że poproszę olej Motur. Sprzedawca, chyba był już przyzwyczajony, ponieważ bez mrugnięcia okiem zapytał "Jaki konkretnie...? No i jak wiadomo temat rzeka, ale doszliśmy do porozumienia i na ladzie wylądowała bańka z napisem Motul... Tak wiem, że brzmi to wszystko jak żart prowadzącego Familiadę, ale kiedyś naprawdę nie dało się "wygooglować" wszystkich informacji oraz nazw produktów. Pamiętam, że pierwsze butelki z olejem motocyklowym produkcji zachodniej często przyjeżdżały busami razem z trzema lub czterema motocyklami na tzw. handel. Nie to, co teraz, zamawiasz, co chcesz i na drugi dzień kurier przynosi paczkę.

NAS Analytics TAG

Historia marki Motul

A teraz trochę historii marki Motul. Firma Motul, z siedzibą w Paryżu, we Francji, została założona w ... Nowym Jorku w 1853 roku. Zaczynali jako firma handlująca tłuszczem z wielorybów, który był używany w latarniach morskich. W 1919 roku firma Swan Finch Company przejęła kontrolę i rozszerzyła swoją działalność o eksport środków smarnych do Europy. W 1932 roku francuski dystrybutor wykupił firmę Swan Finch Company, zachowując markę Motul i przeniósł całą działalność do Francji. W 1953 roku, jak pierwsi na świecie, wprowadzili olej wielosezonowy, a 13 lat później olej półsyntetyczny, aby finalnie w 1971 roku wyprodukować pierwszy stuprocentowy olej syntetyczny.

Motul w Polsce

Tyle w temacie historii światowej. Skąd natomiast wziął się fenomen tego oleju w kraju nad Wisłą?

Myślę, że mimo wszystko, chodziło o jakość. W Polsce po roku 1989 nastąpił nagły napływ wszystkich możliwych "dobrodziejstw". Był łatwiejszy dostęp do nowszych rozwiązań i produktów - to, co u odbiorców zachodnich było dostępne od lat, u nas wpadło w tempie błyskawicy. Oczywiście różne marki oleju przewijały się przez sklepy z częściami, jednak Motul, od początku pojawienia się na szerszą skalę, był kierowany do użytkowników jednośladów. Wielu moich znajomych zaufało marce Motul i nie stosowali niczego innego przez kolejne lata. Oczywiście, coraz to nowe linie produktów i nowocześniejsze pojazdy wymuszały poszukiwanie oleju o odpowiednich parametrach. "Jaki wlać olej?" jest najczęściej pojawiającym się pytaniem wśród użytkowników forów i grup internetowych. Powstały już setki memów na ten temat. A wszystkie tezy i przykłady, gdyby chcieć je wydrukować, byłyby grubsze niż encyklopedia PWN (to taka Wikipedia tylko offline).

Dlaczego wymiana oleju w silniku jest ważna?

Motocykle mają jedną zasadniczą przewagę nad autami. Ich użytkownicy częściej zmieniają olej silnikowy. Na pewno raz do roku, a motocykliści jeżdżący więcej sami dbają o właściwy interwał wymian. Renomę marce mogą zepsuć producenci samochodów, stosujący technologię "Long Life". Każdy fan motoryzacji o zainteresowaniach mechanicznych ma wyrobione swoje zdanie na ten temat. Ja nie będę się rozpisywał. Skupię się na fakcie, że coraz bardziej wysilone silniki, muszą częściej przechodzić przegląd. Minęły już czasy, gdy kupowało się Hondę CBR 900RR i zapominało o jakimkolwiek serwisie.

Im wyższa moc osiągana z takiej samej pojemności skokowej, tym większe obciążenie muszą przenosić panewki na korbowodach, a to właśnie o ich ochronę ma dbać olej silnikowy.

Zawodnicy i mechanicy, pracujący w sporcie wiedzą, że olej musi być wymieniany często. Przy zmianie po treningu czy trackday'u, olej jest jedną z rzeczy, które ogląda się dokładnie, a naczynie, do którego go zlewamy, jest wcześniej wyczyszczone. Gorączka złota jest dobra, ale tylko gdzieś na Alasce, a znalezienie złotych opiłków w oleju nikogo nie cieszy. Sam niejednokrotnie przelewałem olej przez szmatkę. Wyglądałem wtedy trochę jak poszukiwacz złota z sitkiem nad rzeką.

Moja rada dla wszystkich - uważajcie gdzie kupujecie olej. Tak jak w każdej branży, tak i w tej co jakiś czas pojawia się informacja o podrabianych opakowaniach lub butelkach używanych ponownie i trafiających do dystrybutorów. Część z tego to plotka, ale część jest niestety prawdą. Do oszustw najczęściej dochodzi w nieuczciwych warsztatach, które leją olej z "beczki". Tak się potocznie mówi na duże opakowania, w jakich olej trafia do serwisów. Tu najłatwiej jest trafić na złą jakość. Cena na pewno kusi, ponieważ wartość jednego litra oleju z "beczki" potrafi być o 1/4 tańsza niż tego samego oleju w 1 litrowej butelce. Jakość powinna być taka sama, jednak czy jest tak zawsze...?

Najlepsze produkty dla motocyklistów robią sami motocykliści

Motul to nie tylko producent oleju i środków chemicznych. To także promotor życia motocyklowego i sportu w Polsce i na świecie. Marka ta bierze aktywny udział w motor sporcie, wnosząc ogromny wkład w takie serie, jak wyścigi World Superbike, Mistrzostwa Świata Motocross, czy nawet Tourist Trophy na Wyspie Man. Z jednej strony pozwala to zbierać firmie doświadczenia, potrzebne do udoskonalania swoich produktów, a z drugiej strony Motul w ten sposób przyczynia się rozwoju życia motocyklowego i wielu talentów. Również z Polsce Motul sponsoruje wielu utalentowanych zawodników, dając im szansę na poprawianie swoich wyników, a nam możliwość dopingowania rodzimych reprezentantów. Dzięki temu wybierając Motula nie tylko sięgasz po produkt gruntownie sprawdzony i przetestowany w rozmaitych, często ekstremalnych warunkach, ale również wnosisz własną "cegiełkę" w budowanie kultury motocyklowej i życia motocyklowe w Polsce. Najbardziej wymownym przykładem jest cykl Motul Tour. Cykl ten polega na tym, że raz do roku komisja, złożona z dziennikarzy motocyklowych oraz z przedstawicieli Motul Polska, wybiera spośród polskich motocyklistów trzy osoby, które następnie wyjeżdżają na motocyklową wyprawę marzeń. Relacjonujemy kolejne edycji Motul Tour i możecie na stronach naszego portalu zobaczyć dokładnie, jak wyglądają takie wyjazdy i dlaczego są one tak wyjątkowe dla środowiska polskich motocyklistów.


Motul Tour relacje filmy zdjęcia

MOTUL TOUR - filmy, zdjęcia i relacje z dotychczasowych edycji »

Motul Tour to wspólne wyjazdy polskich motocyklistów z dziennikarzami motocyklowymi i z przedstawicielami Motul Polska. To wyjątkowe momenty w życiu każdego z nas, gdy budowane są nowe przyjaźnie i gdy gromadzimy wspomnienia na całe życie. Co roku kolejne osoby dołączają do rodziny Motula. Zobacz, jak wyglądały poprzednie wyjazdy i co czeka nas w najbliższej przyszłości.

MOTUL TOUR - DOTYCHCZASOWE EDYCJE - FILMY, ZDJĘCIA, RELACJE»

Co ciekawe, razem z polskimi motocyklowymi podróżnikami na wyprawy Motul Tour jadą również przedstawiciele Motula. Poza wspólnym przeżywaniem fantastycznych przygód i budowaniem motocyklowych przyjaźni takie wyprawy dostarczają Motulowi niezwykłej wiedzy na temat tego, jak oceniają produkty Motul polscy motocykliści i jak te produkty sprawdzają się w różnych zastosowaniach. Wiele jest marek, założonych przez byłych motocyklistów, ale niestety część z nich zmieniła się w zarządzane przez wynajętych menedżerów korporacje. Motul nawet w Polsce wciąż jest mocno osadzony w środowisku motocyklowym, zespół Motula regularnie jeździ na motocyklach, a przez to ich pomysły i rozwiązania wynikają bezpośrednio z tego, co dzieje się w motocyklowym świecie w naszym kraju.

Jesteśmy narodem, który bardzo szybko lubi osądzać i krytykować. Zarazem bardzo mocno bronimy swojej racji. Często opieramy się doświadczeniach innych, nie oceniając na podstawie własnych. Jestem ciekaw Waszych opinii i przemyśleń. Jeżeli stosujecie olej Motul, to jak na niego trafiliście? Czy była naklejka pod siedzeniem, wpis w książce serwisowej, dobra rada z forum, czy po prostu przypadek - kupiłem, bo akurat był?

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr