tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Gmina winna wypadku motocyklisty. Niezwykły wyrok katowickiego sądu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Gmina winna wypadku motocyklisty. Niezwykły wyrok katowickiego sądu

Autor: Raff 2019.04.04, 13:57 3 Drukuj

Bezpośredni wpływ na wypadek motocyklisty miały złe wyprofilowanie i oznakowanie drogi. Taki wyrok wydał katowicki sąd w sprawie sprzed niemal siedmiu lat. To jeden z niewielu przypadków, kiedy sąd wskazał zarządcę drogi jako sprawcę wypadku.

W 2012 roku szesnastoletni motocyklista wypadł z drogi na wyjściu z łuku. Mimo wielu operacji, mężczyzna nadal cierpi na poważne problemy ze zdrowiem - lekarze określają uszczerbek na zdrowiu jako 75%.

NAS Analytics TAG

Młody człowiek za wypadek obwinił wówczas zarządcę drogi - w tamtym wypadku gminę. Twierdził, że odcinek, na którym doszło do zdarzenia, był źle oświetlony i wyprofilowany, co nie pozwoliło na prawidłową ocenę przebiegu drogi.

Władze gminy odrzucały te oskarżenia, jako przyczynę wskazując nadmierną prędkość i brak uprawnień, choć kierowca miał w chwili wypadku zdany egzamin na kategorię pojazdu, którą się poruszał.

Sąd uznał jednak, że, choć motocykliście można przypisać przyczynienie się do wypadku, z całą pewnością winę za zdarzenie ponosi zarządca drogi. Opinia biegłego wskazała, że miejsce, w którym doszło do zdarzenia jest źle wyprofilowane i oznakowane. W latach 2011 - 2015 doszło tam do 14 wypadków. Jego zdaniem przed zakrętem powinien stanąć znak ograniczenia prędkości do 40 km/h, bo, choć znak taki umieszczono wcześniej, jego oddalenie od niebezpiecznego miejsca mogło być zbyt duże.

Sąd nie zgodził się przy tym z zarzutami zarządcy drogi, że przyczyną mógł być fakt, że kierujący nie posiadał uprawnień. Wskazano, że fakt braku blankietu prawa jazdy przy zdanym egzaminie na odpowiednią kategorię, nie miał wpływu na zdarzenie.

Poszkodowanemu motocykliście, jako współwinnemu, sąd przyznał obniżone odszkodowanie - zamiast wnioskowanych 250 tys. otrzyma on 60 tys. zł.

Źródło: saos.org.pl

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę