tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czym jeździ się po Antarktydzie? Tylko jedna firma robi takie auta, wszystkie pracują na oleju Motul
NAS Analytics TAG

Czym jeździ się po Antarktydzie? Tylko jedna firma robi takie auta, wszystkie pracują na oleju Motul

Arctic Trucks to islandzka firma, profesjonalnie zajmująca się ekstremalną przebudową samochodów 4x4 dla specjalnych wymagań. To jedyna firma, której samochody posiadają autoryzację do poruszania się po Antarktydzie. Od lat współpracuje z firmą Motul.

Ekstremalne warunki, jakie panują na lodowym kontynencie, wymagają bezkompromisowych rozwiązań. To nie miejsce na najlepsze nawet seryjne pojazdy - żadna z nich nie miałaby szans działać w takich okolicznościach przyrody. Aby dało się użytkować taki pojazd na Antarktydzie, czy Arktyce, niezbędne są gruntowne modyfikacje, które zapewnią znacznie wyższą odporność na niskie temperatury i specyficzne warunki drogowe.

O tym, co dzieje się z pojazdem i kierowcą w ekstremalnie niskich temperaturach, mogliśmy przekonać się podczas wyprawy Marka Suslika do Ojmiakonu. Dzielnemu podróżnikowi na perfekcyjnie przygotowanym do mrozów motocyklu, z niemałym trudem udało się dotrzeć do Jakucka, gdzie zastał temperaturę - 50 stopni. Tymczasem na Antarktydzie temperatury potrafią zejść nawet do - 90 stopni!

Przebudową terenówek do takich warunków zajmuje się islandzka firma Arctic Trucks. Pierwsze konstrukcje powstawały z potrzeby dostarczenia bezpiecznego pojazdu, który mógłby podjąć się akcji ratunkowej w warunkach surowej islandzkiej zimy. Z czasem producenci samochodów zaczęli doceniać pomysłowość konstruktorów i niezawodność przygotowanych przez nich pojazdów.

Pojazdy Arctic Trucks budowane są tak, by można było legalnie poruszać się nimi po drogach publicznych, ale także po śniegu i najgorszych nawierzchniach. Stosowane są bardzo szerokie opony z systemem pompowania w ruchu, nadwozie jest poszerzane, zwiększany jest także rozstaw osi. Jedną z najważniejszych modyfikacji jest dostosowanie silnika do spalania paliwa w najniższych temperaturach.

Jak twierdzi Emil Grimsson, prezes Arctic Trucks, sprawny silnik to bilet do przeżycia, dlatego każdy jego element musi być absolutnie pewny i niezawodny. Firma stosuje w swoich samochodach specjalny olej Motul.

A więcej o olejach Motul, w tym o produktach motocyklowych, możesz poczytać tutaj: https://motul.scigacz.pl/

 

 

 

NAS Analytics TAG

Kontakt z redakcją

(+48 22) 621-53-28 wew 103

na górę