tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czy mona uratowa spalinowce bez wszczynania rewolucji przeciwko elektrykom? Polscy naukowcy znaleli sposb
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Czy mona uratowa spalinowce bez wszczynania rewolucji przeciwko elektrykom? Polscy naukowcy znaleli sposb

Autor: Andrzej Sitek 2024.04.19, 10:18 1 Drukuj

W 2035 roku w państwach członkowskich Unii Europejskiej, a zatem i w Polsce, nie będzie można zarejestrować samochodów spalinowych. Na razie nic nie wiadomo o podobnych pomysłach względem motocykli, ale możemy być pewni, że szybko zostaną objęte nie mniej restrykcyjnymi ograniczeniami. Czy to będzie koniec ery spalinowców?

Niekoniecznie. Zakaz nie obejmie pojazdów, w których paliwem będzie wodór albo paliwa syntetyczne. Ale to również szansa dla już istniejących pojazdów z silnikami konwencjonalnymi. Rozwiązanie problemu zaprezentowali w ostatni poniedziałek naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej.

NAS Analytics TAG

Właściwie badaniami nad wykorzystaniem wodoru w silnikach spalinowych krakowska uczelnia zajmuje się już od kilkudziesięciu lat. Jak donosi businessinsider.com.pl nad adaptacją tłokowego silnika spalinowego do zasilania wodorem pracuje zespół naukowców z Katedry Pojazdów Samochodowych Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem prof. Marka Brzeżańskiego. W celach badawczych został do tego wykorzystany pięciocylindrowy, przemysłowy silnik Scania.

Krakowscy naukowcy przebudowali cały silnik, łącznie z systemem spalania i nowymi tłokami, a także systemem doprowadzania paliwa wydrukowanym na drukarkach 3D. Zaprojektowano na nowo układ zapłonowy, moduły przepustnicy sterowane silnikiem krokowym, jak również oprogramowanie silnika.

Według prof. Marka Brzeżańskiego, który kieruje zespołem naukowców zaangażowanych w projekt, wodór może okazać się najlepszym rozwiązaniem w okresie przejściowym ewolucji motoryzacyjnej i stanowić alternatywę dla tradycyjnego paliwa w tłokowych silnikach. Ale warunkiem koniecznym dla przejścia na nową technologię jest wydajna produkcja wodoru ze źródeł odnawialnych.

Korzyść jest oczywista. Po pierwsze moglibyśmy zachować nasze pojazdy spalinowe, a jednocześnie pozbędziemy się toksycznych spalin i emisji dwutlenku węgla. Poza adaptacją silnika tłokowego do spalania wodoru zespół z Politechniki Krakowskiej współpracuje również z Toyotą. Lider branży motoryzacyjnej wspiera i pomaga przy pracach nad ogniwami wodorowymi.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr