tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 WSBK 2021: Toprak Razgatlioglu zdobywa tytuł Mistrza Świata Superbike. Jonathan Rea zwycięzcą pierwszego wyścigu

Autor: Wojciech Grzesiak 2021.11.21, 10:26 Drukuj

Toprak Razgatlioglu przełamał dominację Jonathana Rea w Mistrzostwach Świata Superbike zdobywając tytuł mistrzowski, którego losy rozstrzygnęły się w pierwszym wyścigu przeniesionym na niedzielę.

Warunkiem zdobycia tytułu mistrzowskiego przez Topraka Razgatlioglu już w pierwszym wyścigu była utrata nie więcej niż 5 punktów do Jonathana Rea. Jeżeli ukończyłby go na pierwszym lub drugim miejscu, to zostałby mistrzem niezależnie od wyniku obrońcy tytułu. W kwalifikacjach zawodnik Yamahy zdobył pole position, a Kawasaki z numerem 1 startowało z drugiego pola. Pierwszą trójkę zamykał Scott Redding.

Start wyścigu został opóźniony ze względu na warunki pogodowe, ale deszcz na szczęście oszczędził zawodników i pozwolił na start na slickach. Kilka zakrętów było jednak wilgotnych. Najlepszy start zaliczył Jonathan Rea, a na drugie miejsce wepchnął się Scott Redding. Razgatlioglu zamykał pierwszą trójkę, ale w połowie pierwszego okrążenia znalazł się przed Ducati. W takim układzie nie musiał wdawać się w ostrą walkę z zawodnikiem Kawasaki.

Na trzecim okrążeniu Razgatlioglu po raz pierwszy objął prowadzenie wyprzedzając na przed wejściem do pierwszego zakrętu, ale później Rea odzyskał pierwsze miejsce. Turecki zawodnik nie zamierzał jednak odpuszczać i ostro atakował. W połowie wyścigu autorem najszybszego okrążenia został Redding, który zmagał się z Bassanim. Ta czwórka odstawiła resztę stawki.

W końcowej fazie wyścigu na pierwsze miejsce wcisnął się Redding, który ostro walczył z Jonathanem Rea, czemu przyglądał się Toprak Razgatlioglu. Na cztery okrążenia przed końcem zawodnik Ducati ponownie znalazł się pomiędzy dwoma kandydatami do tytułu mistrzowskiego. Toprak Razgatlioglu musiał uporać się z nim, jeśli chciał zostać mistrzem już po pierwszym wyścigu. Na trzy okrążenia przed końcem Turek przypuścił udany atak na Reddinga i do samego końca pozostał na drugiej pozycji.

Toprak Razgatlioglu zdobył tytuł mistrzowski z dorobkiem 551 punktów i przewagą 25 punktów nad Jonathanem Rea. Scott Redding został drugim wicemistrzem świata z wynikiem 481 punktów i stratą 70 oczek do lidera klasyfikacji generalnej.