tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 System eliminacji do Grand Prix w Ice Racingu

System eliminacji do Grand Prix w Ice Racingu

Autor: Piotr Jędrzejak 2010.11.29, 12:17 Drukuj

Andrzej Grodzki, były wiceprzewodniczący Komisji Wyścigów Torowych CCP FIM, przedstawił szczegóły dotyczące zmian regulaminowych związanych z awansem do lodowego cyklu Grand Prix. Rozegrane zostaną 3 rundy eliminacyjne. Już wcześniej informowaliśmy, że Polski Związek Motorowy poprosił o trzy miejsca w eliminacjach i tyle też zostało nam przyznane. Z sanockich zawodów awans wywalczy najlepszych 5 zawodników, a 6-ty będzie rezerwowym. Przypominamy, że w ubiegłym roku lider Ice Racing Team Polska, Grzegorz Knapp jako pierwszy w historii Polak wywalczył awans do cyklu dla najlepszych zawodników w lodowej odmianie speedwaya.

Andrzej Grodzki:
„ 15. stycznia w St. Johann odbędzie się pierwsza runda eliminacyjna do Mistrzostw Świata. Awans wywalczy podobnie jak w przypadku sanockiego turnieju pięciu zawodników, a szósty będzie rezerwowym. Z kolei 23. stycznia odbędzie się ostatnia runda w Saalfelden. Łącznie do cyklu awans wywalczy 15 zawodników. Ciekawą zmianą regulaminową w porównaniu do ubiegłego roku jest zakaz używania kasku w żółto-czarnym kolorze. Zawodnik startując z najbardziej zewnętrznego pola musi mieć całkowicie żółty pokrowiec na kasku.”

Andrzej Grodzki wyjaśnił również kwestię przyznawania dzikiej karty. Niestety, w ubiegłym roku pojawiło się wiele wątpliwości związanych z interpretacją regulaminu, na których najbardziej ucierpiał Grzegorz Knapp.

„W tym roku przed każdym turniejem finałowym każda federacja, nie tylko federacja organizatora, może wystąpić z wnioskiem o nadanie dzikiej karty dla swojego zawodnika. Wątpliwe, aby w Rosji zawodnikiem z dziką kartą był Rosjanin, zakładając że wszyscy przejdą przez eliminacje. Nic nie zmieniło się natomiast w kwestii zawodników rezerwowych. Dalej obowiązywać będzie system rotacyjny.

Dzika karta otwiera więc drogę do Grand Prix dla reprezentanta Polski w przypadku, gdyby nie wywalczył awansu z eliminacji. Wydaje się jednak, że w celu uniknięcia nerwów związanych z decyzją FIM, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zajęcie miejsca w pierwszej piątce.”

Zawodnicy do rundy eliminacyjnej wybrani zostaną z czwórki: Mirosław Daniszewski, Grzegorz Knapp, Marcin Sekula i Michał Widera. Dwaj Polacy będą także rezerwowymi.