tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 "Straż Rybacka! Gleba! Gleba!" Nietypowa interwencja wobec skuterzystów. Czy siłowe zatrzymanie jest zgodne z prawem?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

"Straż Rybacka! Gleba! Gleba!" Nietypowa interwencja wobec skuterzystów. Czy siłowe zatrzymanie jest zgodne z prawem?

Autor: Andrzej Sitek 2023.08.18, 12:34 1 Drukuj

To nagranie, które ponownie pojawiło się w mediach społecznościowych, wywołało natychmiast lawinę komentarzy, w tym o nieuzasadnione użycie środków przymusu bezpośredniego. Czy Straż Rybacka może podejmować takie akcje i siłą ściągać ludzi z motocykli lub skuterów?

Zanim odpowiem na to pytanie, polecam obejrzeć cały filmik. Na TikToku i innych platformach można zobaczyć skróconą wersję, na której widzimy jedynie dość brutalną interwencję strażników. Tymczasem warto poznać cały materiał, który wcale nie powstał w ostatnich dniach, czy nawet miesiącach, ale niemal… pięć lat temu.

NAS Analytics TAG

Odpowiadając na drugie pytanie, straż może podejmować interwencje, bo posiada takie uprawnienia. Odpowiednie przepisy można znaleźć m.in. na stronie rządowej ww.gov.pl.

Art. 23a. dotyczący uprawnień i obowiązków Strażników Państwowej Straży Rybackiej stanowi, że:

1. Strażnik Państwowej Straży Rybackiej może, wobec osób uniemożliwiających wykonywanie przez niego czynności określonych w ustawie, stosować środki przymusu bezpośredniego w postaci:

1)  siły fizycznej, 2)  psa służbowego, 3)  kajdanek, 4)  chemicznych środków obezwładniających w postaci ręcznego miotacza gazu, 5)  broni gazowej.

W zasadzie jedyną wątpliwość może budzić sposób, w jaki dokonano zatrzymania, bo przecież jadący skuterzyści właściwie nie mieli nawet szansy się zatrzymać, a przynajmniej pierwszy z nich. I tu teoretycznie można dyskutować, ponieważ w punkcie drugim przywołanego Art. 23a czytamy:

2. Zastosowanie przez strażnika Państwowej Straży Rybackiej środków przymusu bezpośredniego, o których mowa w ust. 1, powinno odpowiadać potrzebom wynikającym z istniejącej sytuacji i zmierzać do podporządkowania się osoby wydanym poleceniom.

Z dalszej części nagrania, która zabrakło na TikToku i w innych źródłach, wiadomo, że mężczyźni byli kłusownikami i nielegalnie uszczuplili zasoby ryb wycenianych wówczas na 7,5 tys. zł. Mówiąc prościej, istniały realne obawy, że nie będą chcieli się zatrzymać na wezwanie strażników, stąd taka, a nie inna forma interwencji.  

Sprawę można zamknąć, a jeśli natraficie na krótszą wersję tego nagrania pędzącego obecnie przez internet z siłą tsunami, to możecie się już rozluźnić. Nikt tu biednych skuterzystów nie spacyfikował bez powodu.  

 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę