tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Przekładnia zębata to nie nasze dzieło. Natura stworzyła ją wcześniej!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Przekładnia zębata to nie nasze dzieło. Natura stworzyła ją wcześniej!

Autor: Janusz Bębenek 2020.05.19, 16:23 Drukuj

Przyjęło się, że pierwsze mechanizmy oparte na kołach zębatych ok. IV wieku p.n.e. zaczęli budować Grecy. Do niedawna wydawało się, że człowiek ma monopol na to rozwiązanie. Tymczasem w świecie przyrody jest ono obecne być może od milionów lat. Pewien maleńki pluskwiak oparł na nim układ odpowiedzialny z długie i precyzyjne skoki. 

Są obecne w silnikach, skrzyniach biegów oraz niezliczonej liczbie innych urządzeń zbudowanych przez człowieka. Układy czysto mechaniczne nie są zazwyczaj kojarzone z wytworami natury, w których za ruch odpowiada najczęściej kombinacja impulsów elektrycznych i pracy mięśni. Jeden gatunek niewielkiego owada odbiera jednak starożytnym Grekom palmę pierwszeństwa w zastosowaniu przekładni zębatej. 

NAS Analytics TAG

Powszechnie występujący w Europie i północnej Afryce pluskwiak Issus Coleoptratus w późnym stadium larwalnym wyposażony jest w niezwykły "napęd" tylnych odnóży, który odpowiedzialny jest za długie i precyzyjne skoki. Układ ten musi być nie tylko bardzo silny, ale też idealnie zsynchronizowany - minimalne opóźnienie którejś z nóg spowodowałoby zbaczanie z obranego kursu. 

Natura wyposażyła więc mierzącego zaledwie 3 mm pluskwiaka w zębatkę umieszczoną w górnym segmencie tylnych odnóży, w miejscu ich połączenia. Płynący z układu nerwowego impuls do skoku uruchamia obydwie nogi, a zębatka dba o to, by zadziałały niemal równocześnie - opóźnienie wynosi zaledwie 30 mikrosekund. Układ składa się z 10 do 12 zaokrąglonych na szczycie zębów, bardzo podobnych do tych stosowanych w naszych urządzeniach. 

przekladnia zebata

Odkrycia dokonali biolodzy Malcolm Burrows i Gregory Sutton, którzy poddali martwe pluskwiaki działaniu impulsów elektrycznych, a uzyskane ruchy kończyn filmowali w technice wieloklatkowej. Zębatka Issus Coleoptratus nie grzeszy jednak trwałością - osłabia ją każdy skok, a zęby wykruszają się. Stąd w czasie wzrostu i przeobrażenie zwierzęcia system zastępowany jest typowym dla innych owadów.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę