tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zatrzymaj ci prawo jazdy w ktrym krajw z UE? Dostaniesz zakaz we wszystkich. Nowy pomys Brukseli
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zatrzymaj ci prawo jazdy w ktrym krajw z UE? Dostaniesz zakaz we wszystkich. Nowy pomys Brukseli

Autor: Andrzej Sitek 2023.12.04, 10:03 Drukuj

Obecnie zatrzymanie prawa jazdy kierowcy za granicą nie skutkuje w praktyce zakazem prowadzenia w innych krajach — wyjątkiem jest utrata prawa jazdy w kraju macierzystym.

Posłowie do Parlamentu Europejskiego chcą, aby decyzje o zakazie prowadzenia pojazdów obowiązywały we wszystkich państwach członkowskich UE i aby więcej wykroczeń uruchamiało dochodzenia transgraniczne.

Advertisement
NAS Analytics TAG

Zgodnie z obecnymi przepisami, jeśli kierowca popełni wykroczenie w kraju innym niż ten, w którym wydano mu prawo jazdy i straci je, sankcja będzie w większości przypadków ważna tylko w kraju, w którym popełniono wykroczenie i nie pociąga za sobą żadnych ograniczeń w pozostałej części UE.

Zgodnie z proponowanymi nowymi przepisami, decyzje o zawieszeniu, ograniczeniu lub cofnięciu prawa jazdy nierezydenta będą musiały być przekazywane do kraju UE, który wydał prawo jazdy, aby zapewnić, że decyzja o pozbawieniu prawa jazdy jest stosowana we wszystkich krajach UE.

Jednocześnie posłowie proponują rozszerzenie listy poważnych wykroczeń drogowych, które spowodowałyby wymianę informacji o pozbawieniu prawa jazdy. Oprócz propozycji Komisji Europejskiej, aby uwzględnić nadmierną prędkość, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków oraz wykroczenia drogowe powodujące śmierć, lub poważne obrażenia ciała, posłowie dodają prowadzenie pojazdu bez ważnego prawa jazdy.

"Mam nadzieję, że ogólnounijny zakaz prowadzenia pojazdów zmniejszy liczbę wypadków drogowych w całej UE, umożliwiając karanie lekkomyślnej jazdy za granicą, a także znacznie zmniejszy liczbę ofiar śmiertelnych spowodowanych nadmierną prędkością, jazdą pod wpływem alkoholu i narkotyków" - powiedział sprawozdawca Petar Vitanov (S&D, BG).

Komisja poparła rozszerzenie listy wykroczeń drogowych, które uruchamiałyby transgraniczne dochodzenie, m.in. o niebezpieczne parkowanie, niebezpieczne wyprzedzanie, przekraczanie linii ciągłej oraz potrącenia i ucieczki. Biorąc pod uwagę, że około 40% wykroczeń transgranicznych pozostaje bezkarnych, posłowie popierają solidniejsze procedury pomocy między krajami UE poprzez większe zaangażowanie krajowych punktów kontaktowych w dochodzenia transgraniczne, zapewnienie im dostępu do różnych rejestrów krajowych i utworzenie portalu informatycznego do wymiany informacji.

Projekt przepisów dotyczących zakazu prowadzenia pojazdów został przyjęty 37 głosami do 5, podczas gdy wniosek dotyczący transgranicznej wymiany informacji został przyjęty 37 głosami za i 5 wstrzymującymi się. Posłowie zgodzili się również na rozpoczęcie rozmów z państwami członkowskimi na temat ostatecznego kształtu obu tekstów podczas sesji plenarnej w bieżącym miesiacu.

Oba wnioski są częścią pakietu bezpieczeństwa ruchu drogowego przedstawionego przez Komisję Europejską w marcu 2023 r. w celu poprawy bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg, ułatwienia transgranicznego egzekwowania przepisów ruchu drogowego i unowocześnienia przepisów dotyczących prawa jazdy.

Advertisement
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr