tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ponad milion złotych za 5 elektryków dla Państwowej Straży Pożarnej. W sumie strażacy mają już 11 aut na prąd
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ponad milion złotych za 5 elektryków dla Państwowej Straży Pożarnej. W sumie strażacy mają już 11 aut na prąd

Autor: Andrzej Sitek 2023.12.01, 11:16 1 Drukuj

Prawie 1,1 mln złotych to koszt pięciu egzemplarzy samochodów elektrycznych dla strażaków. Do służby trafiły cztery sztuki modelu Citroen e-C4X oraz pojedynczy egzemplarz modelu Hyundai Ioniq 5.

Citroen e-C4X to kompaktowy sedan o wyższym zawieszeniu, bardziej przydatnym dla strażaków. Przy mocy 115 kW (156 KM) i 260 Nm maksymalnego momentu obrotowego, samochód osiąga do 420 km zgodnie z cyklem WLTP. "Do" to bardzo ważna wskazówka. Na stronie producenta czytamy, że przy prędkości 130 km/h zasięg spada o połowę. Dalszy spadek zasięgu może wynikać z warunków pogodowych, braku płynności jazdy i dodatkowego obciążenia.

NAS Analytics TAG

Mówiąc krótko, strażacy nie powinni rozpędzać się tymi samochodami. Wskazane jest, aby jeździli głównie podczas słonecznych dni, spokojnie, i nie powinni brać na pokład ciężkiego wyposażenia. Wtedy będzie dobrze, a akumulator litowo-jonowy o pojemności 54 kWh na pewno zrewanżuje się długą pracą i wysoką sprawnością. Średnie zużycie energii w warunkach miejskich wynosi 12 kW/h. Dodajmy jeszcze, że w standardzie jest jednofazowa ładowarka o mocy 7,4 kW.

Pojedynczy egzemplarz marki Hyundai, czyli model Ioniq 5 w specyfikacji strażackiej, otrzymał akumulator litowo-jonowy o pojemności 77 kWh. Ten pojazd może wygenerować 165 kW (229 KM) oraz 605 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Średni zasięg w optymistycznym zasięgu WLTP wynosi aż 480 km. W zestawie znajduje się ładowarka 350 kW.

Pięć nowych samochodów elektrycznych dołączy do już użytkowanych przez strażaków. Są to modele Nissan Leaf - dwie sztuki, Skoda Enyaq - dwie sztuki, Kia Niro - jeden egzemplarz, Volkswagen E-Golf - jeden radiowóz. Nowe samochody zasilane prądem będą służyć w Komendzie Wojewódzkiej oraz Komendzie Miejskiej PSP w Szczecinie, Komendzie Miejskiej PSP w Koszalinie oraz komendach powiatowych PSP w Stargardzie, oraz Wałczu.

Środki finansowe na zakup radiowozów zostały wyasygnowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. Wszystkie komendy, które dostaną nowe wozy, zostaną również wyposażone w ładowarki dwustanowiskowe o mocy 50 kW lub 22,5 kW.

Advertisement
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę