tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Polacy już wiedzą, jak obejść zakaz sprzedaży aut spalinowych. Metoda wymaga jedynie użycia CO2 i wody
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Polacy już wiedzą, jak obejść zakaz sprzedaży aut spalinowych. Metoda wymaga jedynie użycia CO2 i wody

Autor: Andrzej Sitek 2023.08.22, 10:33 Drukuj

Aby pozbawić paliwo szkodliwych tlenków azotu, trujących cząstek stałych i związków siarki, należy wyprodukować czysty ekologicznie gaz z dwutlenku węgla i wody. Stosowna technologia jest rozwijania przez naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Technologia warszawskich naukowców to w zasadzie urządzenie do syntezy paliw sztucznych. Dzięki niemu i z wykorzystaniem CO2 oraz wody produkowany będzie gaz, który następnie zostanie przekształcony w paliwa bez zanieczyszczeń, czyli takie, które będzie można stosować po 2035 roku.

NAS Analytics TAG

Tak zwany gaz syntezowy będzie produkowany w ko-elektrolizerze MCE (ang. Molten Carbonate Electrolysis) w ramach rozwijanej technologii węglanowych ogniw paliwowych.  Zespół naukowców PW z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa pracuje nad ogniwami paliwowymi ze stopionym węglanem (MCFC, z ang. Molten Carbonate Fuel Cell).

Na obecnym poziomie zaawansowania naukowcy potrafią wytwarzać ogniwa, utylizować je do ponownego wykorzystania i masowo produkować ogniwa metodami drukarskimi.

Jak w praktyce jest realizowany pomysł warszawskich naukowców? "Mamy zmagazynowany, odseparowany CO2 i parę wodną. Taką mieszankę wtłaczamy do ko-elektrolizera, który zasilamy prądem elektrycznym ze źródła odnawialnego, np. energii słonecznej, co powoduje konwersję wody do wodoru i CO2 do tlenku węgla, co można dalej zastosować w reakcjach syntezy paliw" - tłumaczy członek zespół mgr inż. Aliaksandr Martsinchyk.

Koelektroliza jest pierwszym etapem syntezy paliw. Kolejny to skierowanie wytworzonego gazu do reaktora Fishera-Tropscha. "Budowany przez nas ko-elektrolizer MCE to urządzenie podstawowe. Hyflow to następny krok" - precyzuje dr inż. Arkadiusz Szczęśniak, który przewodzi projektowi COYOTE.

Badacze zaczęli od jednego ogniwa, a obecnie pracują nad stosem ogniw paliwowych połączonych szeregowo w ramach projektu COYOTE. Program jest realizowany od czerwca 2023 roku i przewidziany jest na trzy lata.

 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę