tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kodeks Quadowca - przeczytaj przed jazdą!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kodeks Quadowca - przeczytaj przed jazdą!

Autor: Eristof 2010.01.12, 16:49 1 Drukuj

Na prośbę naszych czytelników publikujemy „Kodeks Quadowca ATV Polska", który zawiera zbiór podstawowych zasad dobrego wychowania użytkowników czterokołowców. Idea stworzenia tego regulaminu zrodziła się ponad trzy lata temu w głowach miłośników czterokołowych maszyn. Quadowcy, rozjątrzeni rosnącą liczbą materiałów szkalujących ich społeczność, ukazujących się w mediach publicznych, postanowili opracować nieformalny kodeks, dla osób rozpoczynających swoją przygodę z pojazdami ATV.

Kodeks Quadowca ATV Polska

Niniejszy kodeks ma na celu uświadomienie tego, co przystoi, a co nie prawdziwemu miłośnikowi quadów. Nie przestrzegając go, nie tylko łamiesz prawo, lecz także przyczyniasz się do kształtowania złego wizerunku naszej społeczności.

 1. Pamiętajmy, że podstawowym obowiązkiem prawdziwego quadowca jest nie czynić szkody drugiej osobie i mieniu, bo nie każdy jest miłośnikiem offroadu i nie każdy musi mieć podobne zainteresowania do naszych. Dlatego szanujmy innych!
 2. Pamiętajmy, że wjazd pojazdów mechanicznych do Lasów Państwowych, Parków i Rezerwatów Przyrody jest dozwolony tylko drogami udostępnionymi do ruchu publicznego, lub za odpowiednim zezwoleniem.
 3. Nie dewastujemy pól uprawnych, łąk, ogrodzonych pastwisk, celowo nie straszymy zwierząt.
 4. Nie śmiecimy, wszelkie odpadki wracają z nami, starajmy się pozostawić po sobie jak najmniej śladów naszej bytności.
 5. Powiadamiamy stosowne władze i organa administracji, o zauważonych nieprawidłowościach np.: odpady toksyczne, dzikie wysypiska, kłusownictwo, rabunek mienia leśnego, zagrożenia pożarowe, etc
 6. Zaznaczamy w miarę możliwości na GPSie, jeśli posiadamy takowy, wszelkie niebezpieczne miejsca takie jak doły, druty, wystające z ziemi elementy i inne niebezpieczne przeszkody, i dzielimy się tą informacją z innymi.
 7. Bezwzględnie nie jeździmy po konstrukcjach ziemnych takich jak: wały przeciwpowodziowe, groble, skarpy oporowe - one zapewniają bezpieczeństwo innym.
 8. Do jeżdżenia szukamy miejsc wyludnionych, w miarę możliwości z daleka od zabudowań i często uczęszczanych szlaków pieszych czy rowerowych.
 9. Zawsze używamy pasów do wyciągarek, dzięki czemu nie niszczymy kory drzew.
 10. Zasadniczo zwalniamy przy zabudowaniach, bo dopuszczalna prędkość to 50 km/h. Uszanujmy mieszkańców, jedźmy wolniej wtedy hałas generowany przez nasze pojazdy jest mniej uciążliwy.
 11. W czasie jazdy zawsze zwalniamy mijając pieszych, rowerzystów, czy jadących konno, pozdrawiając ich machnięciem ręki. W szczególnych przypadkach, kiedy nasz pojazd może kogoś przestraszyć zatrzymujemy się z boku i wyłączamy silnik.
 12. Starajmy się wzniecać możliwie jak najmniej kurzu, zwłaszcza w pobliżu ludzi i domostw. Jeżeli tego sytuacja wymaga, starajmy się podjąć rozmowę ze spotkanymi osobami, zapytać o drogę, aby pozostawić po sobie pozytywne wrażenie.
 13. Zawsze w tym co robimy kierujemy się ROZSĄDKIEM - nie jeździmy z prędkością i w sposób stanowiący zagrożenie dla nas samych oraz osób postronnych i zwierząt.
 14.  Starajmy się używać ciche układy wydechowe, dźwięk generowany przez nasze pojazdy nie dla każdego jest muzyką.
 15. Dbamy o stan techniczny naszych pojazdów, a zwłaszcza o szczelność układów paliwowych, chłodniczych i smarowania, aby nie pozostawiać po sobie śladów produktów ropopochodnych mogących zatruwać środowisko naturalne.
 16. Zawsze jeździmy w kasku i staramy się ubierać ubranie ochronne, tj: kask, gogle, rękawice, buzzer (pancerz), pas lędźwiowy, nakolanniki, nałokietniki oraz buty ochronne. Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze, a odpowiednie ubranie ochronne świadczy o naszym poważnym podejściu do tego, co robimy.
 17. Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających jest niedopuszczalna i stanowi poważne przestępstwo.
 18. Nie jesteśmy na tym Świecie sami, uszanujmy to.
 19. Starajmy się przekazywać w/w zasady wszystkim, którzy ich nie znają i całym naszym postępowaniem dawać dobry przykład tak aby kształtować pozytywny wizerunek społeczności quadowej.
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

  NAS Analytics TAG
  na górę