tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kochajcie swoje opony, tak szybko odchodz. Drogowcy zuyli 23 tys. ton soli do walki ze niegiem na drogach
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kochajcie swoje opony, tak szybko odchodz. Drogowcy zuyli 23 tys. ton soli do walki ze niegiem na drogach

Autor: Andrzej Sitek 2023.12.04, 09:34 Drukuj

Weekendowy atak zimy w Polsce spowodował wiele problemów komunikacyjnych, ale GDDKiA informuje, że obecnie wszystkie drogi krajowe są przejezdne. W wielu miejscach takiego śniegu nie widziano od lat.

Śnieżyce pojawiły się w południowej, wschodniej i środkowej Polsce, ale padało w całym kraju. Grubość pokrywy śnieżnej wyniosła w niektórych miejscach ponad 20 cm, a nawet blisko 40 cm - Bielsko-Biała. W górach jest jeszcze trudniej. Na Śnieżce i Kasprowym Wierchu przybyło już ponad 80 cm.

Advertisement
NAS Analytics TAG

Oczywiście natychmiast pojawiły się też problemy komunikacyjne, i to nie tylko na trasach łączących największe aglomeracje, ale również w samych miastach. Śnieg sparaliżował m.in. komunikację miejską w Krakowie. W sobotni wieczór tramwaje zatrzymały się w całym mieście. Kłopoty zanotowała także kolej. Na niektórych odcinkach nastąpiło wstrzymanie ruchu kolejowego. Pociągi Kolei Śląskich notowały opóźnienia od 10 do nawet ponad 100 minut.

Dla kierowców sytuacja jest równie trudna, bo intensywne opady śniegu i marznącego deszczu powodują gołoledź. Doszło do wielu wypadków i utrudnień w ruchu. Aby udrożnić drogi, pracowało na nich niemal 6500 jednostek sprzętu do zimowego utrzymania tras. Najwięcej pługów pracowało w woj. małopolskim i lubelskim. W całym kraju zużyto ponad 23 tys. ton soli.

Dziś mamy już poniedziałek i dla odmiany pojawił się siarczysty mróz, miejscami dochodzący do -17 stopni Celsjusza. W takich warunkach jazda motocyklem jest bardzo ryzykowna, więc jeśli możecie, odpuśćcie na kilka dni. Warto pamiętać, że sól drogowa bardzo niszczy opony, osadza się między blokami, finalnie wnikając do opasań stalowych oraz drutówki, powodując korozję. To osłabia oponę i może nawet doprowadzić do separacji bieżnika.

Jak sól, chlorek wapnia i inne roztwory dostają się do wnętrza opony? Wystarczą drobne, niekiedy nawet niewidoczne pęknięcia, które pojawiają się po pewnym czasie eksploatacji. Sól wraz z wilgocią penetruje te szczeliny i w ten sposób dochodzi do poważniejszych uszkodzeń.

Poza mrozem, który będzie nękać przede wszystkim woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie, dojdą jeszcze podmuchy wiatru, które zwiększą odczucie zimna i pogorszą bezpieczeństwo podróżowania. Silny mróz będzie utrzymywał się przez dłuższy czas. Jeśli planujecie w najbliższych dniach wsiąść na motocykl, bardzo uważnie przeanalizujcie lokalną prognozę pogody. Nie warto niepotrzebnie ryzykować.

Advertisement
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr