tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Francuzi bd mocniej wspiera elektryki. Ju za dwa lata sprzeda ma wzrosn czterokrotnie, do 800 tys. pojazdw rocznie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Francuzi bd mocniej wspiera elektryki. Ju za dwa lata sprzeda ma wzrosn czterokrotnie, do 800 tys. pojazdw rocznie

Autor: Andrzej Sitek 2024.05.21, 10:06 Drukuj

Francuski rząd podpisał szeroko zakrojony plan dla przemysłu motoryzacyjnego. Chodzi o wsparcie segmentu pojazdów elektrycznych, w tym motocykli na prąd.

Umowa między rządem, francuskimi grupami biznesowymi i związkami zawodowymi ma na celu czterokrotny wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych - do poziomu 800 000 sztuk rocznie w 2027 roku. Plan zakłada również sześciokrotny wzrost sprzedaży elektrycznych, lekkich pojazdów użytkowych, w tym jednośladów, do poziomu 100 000 egzemplarzy rocznie.

NAS Analytics TAG

Chociaż nie określono wyraźnej kwoty nowych dotacji, rząd powtórzył obietnice kontynuowania wsparcia dla zakupów i leasingu pojazdów elektrycznych. Nowa, strategiczna umowa dla całego sektora pojazdów elektrycznych, pojawia się w momencie, gdy Francja i inne kraje biją na alarm w związku z ryzykiem, że nadwyżka mocy produkcyjnych na chińskim rynku pojazdów elektrycznych zatopi ich własny, krajowy przemysł. Jesienią zeszłego roku Komisja Europejska zareagowała na te obawy, wszczynając dochodzenie w sprawie chińskiego wsparcia dla sektora pojazdów elektrycznych.

"Przemysł samochodowy jest częścią naszej kultury przemysłowej i branża ta stoi w obliczu jedynej w swoim rodzaju zmiany" - powiedział francuski minister finansów Bruno Le Maire. "Transformacja jest trudna, z silną konkurencją ze strony innych krajów, w szczególności Chin, więc potrzebujemy solidarności w tym sektorze" - dodał Le Maire.

Napięcia między UE a Chinami dotyczące pojazdów elektrycznych były głównym tematem niedawnej, dwudniowej wizyty przywódcy Chin Xi Jinpinga we Francji. W trakcie wizyty Jinping spotkał się również z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Przypomnijmy jeszcze, że już jakiś czas temu napięcie przerodziło się w szerszy spór, a Pekin wszczął dochodzenie w sprawie dumpingu… alkoholu, które może ostatecznie zaszkodzić francuskim producentom koniaku.

Tymczasem Francja podjęła własne działania ograniczając wsparcie państwa na zakup pojazdów elektrycznych do pojazdów o najniższym śladzie węglowym w produkcji - co de facto wyklucza wiele modeli wyprodukowanych w Chinach. Francja to również pierwszy kraj, który wykorzystał nowe europejskie przepisy, aby wesprzeć rodzącą się branżę akumulatorów zielonymi ulgami podatkowymi.

W Polsce, dzięki programowi "Mój Elektryk", możesz zyskać nawet 70 000 zł dotacji na nowy pojazd zeroemisyjny. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr