tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 GP Walencji - Lorenzo, Elias i Marquez Mistrzami sezonu 2010

GP Walencji - Lorenzo, Elias i Marquez Mistrzami sezonu 2010

Autor: Piotr Jędrzejak 2010.11.08, 12:56 Drukuj

W minioną niedzielę, 8. listopada o godzinie 11:00 rozpoczął się pierwszy z trzech finałowych wyścigów Motocyklowych Grand Prix w klasach GP 125, Moto2 i MotoGP. Sezon 2010 zakończył się na torze Comunitat Valenciana w hiszpańskiej Walencji.

MotoGP

Start wyścigu nie poszedł po myśli Mistrza Świata, Jorge Lorenzo ruszającego z drugiej lokaty. Po pierwszym okrążeniu był piąty, a później spadł na ósmą lokatę. Od trzeciego kółka zaczął odrabiać starty, regularnie pnąc się w górę drabinki. Po drodze, wyprzedzając Marco Simoncelliego nie docenił jego woli walki i po kontakcie ledwo utrzymał się na swoim motocyklu. Po jedenastym okrążeniu wyprzedził Valentino Rossiego, awansując na drugą lokatę. Pościg za prowadzącym Caseyem Stonerem zakończył się wyprzedzeniem na 22. kółku, a finalnie Hiszpan wygrał wyścig z przewagą 4,576 sekundy. Australijczyk zakończył swoją czteroletnią karierę w Ducati, wyścigiem na drugim miejscu .The Doctor również skończył 7-letnią współpracę z Yamahą. Po wyścigu Włoch zaparkował swoją YZR-M1, całował i przytulał ją, czule się żegnając.

Wspaniała walka o pierwsze miejsce poza podium rozegrała się między Andreą Dovizioso, Benem Spiesem oraz Marco Simoncellim. Finalnie, w ostatnim wyścigu przed przejściem do zespołu fabrycznego Yamahy, czwartą lokatę zgarnął Ben Spies. Zaraz za nim, na metę wpadli Dovizioso oraz Simoncelii. Dani Pedrosa ustanowił rekordowy czas wyścigu w Walencji, jednak z powodu niedawnej kontuzji nie był w stanie utrzymać tempa. Finiszował na siódmej lokacie.

Taki wynik Daniego jednak spokojnie wystarczył, żeby obronić swój tytuł Wicemistrza Świata MotoGP 2010. Drugim Wicemistrzem został Valentino Rossi. Dalej są Casey Stoner, Andrea Doviziosio oraz Ben Spies. Ten początkujący zawodnik w MotoGP zapewnił sobie szóstą pozycję w generalce po tym, jak siódmy Nicky Hayden zaliczył wypadek jadąc na drugiej lokacie w wyścigu.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami i klasyfikacją generalną MotoGP.

Moto2

Tak samo jak w MotoGP, tutaj walka rozgrywała się o dwa niższe stopnie podium, co również zagwarantowało wspaniałe widowisko. Zaraz po starcie, startujący z pole position Mistrz Moto2 – Toni Elias spadł na piątą lokatę, a na prowadzenie wysunął się Andrea Iannone. Tuż za nim jednak jechało kilku innych zawodników walczących o pozycje. Startujący z dziką kartą, tegoroczny Mistrz Świata World Supersport – Kenan Sofuoglu wyszedł nawet na drugą pozycję, jednak po kontakcie ze Stefanem Bradlem, przewrócił się i finalnie wycofał. Przez drugą część wyścigu rozgrywała się wspaniała walka między Iannone, a Julianem Simonem. Z różnicą kilku punktów w generalce, panowie pojedynkowali się o tytuł Wicemistrza Moto2 2010, zamieniając się pozycjami na dwóch pierwszych miejscach wyścigu.

Na ostatnim okrążeniu prowadził Iannone, tuż za nim jechał Simon i Karel Abraham. Toni Elias zaatakował z czwartego miejsca, wyminął dwóch zawodników, jednak po kontakcie z Andreą, Toni zaliczył glebę. Przez ten manewr w czołówce doszło do zawirowań i kilka zakrętów później, wyścig niespodziewanie wygrał Karel Abraham. Iannone i Simon wpadli na metę odpowiednio 0,522 i 0,583 sek za liderem. Zaledwie dwie dziesiąte sekundy później finiszował Thomas Luthi

Tym samym, Karel przed przejściem do MotoGP na sezon 2011 zdobył swoje pierwsze zwycięstwo w klasie Grand Prix, tytuł Wicemistrza zgarnął Julian Simon, a Drugim Wicemistrzem został Andrea Iannone.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami i klasyfikacją generalną Moto2.

GP 125

W najmniejszej kategorii żadna lokata na podium nie była jeszcze przesądzona. Posiadając jednak 17-punktową przewagę, lider generalki Marc Marquez wiedział, że kluczem do mistrzostwa będzie spokojna jazda. Zaraz po starcie na prowadzenie wyszedł Bradley Smith, za nim jechał jedyny rywal Marqueza – Nico Terol, a trzeci był właśnie Marc. W trakcie wyścigu nie było wielkich zmian w czołówce. Pol Espargaro odrobił kiepski start, przejmując po 15. okrążeniu trzecią lokatę Marqueza. Od startu do mety prowadził Smith, wygrywając wyścig z przewagą 2,786 sek. nad Espargaro. Terol zamknął podium zaledwie 0,363 s. później. Jako czwarty ze stratą 8,326 sekundy do lidera wyścig ukończył Marc Marquez.

Mistrzem Świata GP 125 w roku 2010 został Marc Marquez. Tytuł Wicemistrza zgarnął Nico Terol, a Drugim Wicemistrzem został Pol Espargaro.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami i klasyfikacją generalną GP 125.