tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Stal Gorzów - prezentujemy kluby żużlowe
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Stal Gorzów - prezentujemy kluby żużlowe

Autor: Daniel Kapica 2007.02.12, 11:40 4 Drukuj

Ten utytułowany klub w tym roku będzie obchodził 60-lecie istnienia. Pierwszy występ gorzowskiej Stali to 6 czerwca 1948 roku w Poznańskiej Lidze Okręgowej. Ostatnie lata dla „Staleczki" nie były najlepsze.

Klub

Barwy: żółto-niebieskie
Siedziba klubu: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Kwiatowa 55, tel./fax. (095) 735 62 45
Stadion: im. Edwarda Jancarza, ul. Śląska, pojemność 12.000
Długość toru: 329 m;
Nawierzchnia: granitowa;
Licencja toru: 220;
Rekord toru: 62,23 - Rafał Okoniewski (22.04.2001r) podczas meczu: Stal Gorzów -Unia Leszno;

Stadion

Pojemność: 12000 miejsc
Długość toru: 329 m
Szerokość na prostych: 10 m
Szerokość łuków: 15,5 m
Stadion posiada tablicę świetlną
Banda 430 metrów składająca się ze 170 płyt sklejki powlekanej wodoodporną żywicą grubości 18mm
Licencja toru: 220

Historia

Pierwszy występ gorzowskiej Stali to 6 czerwca 1948 roku w Poznańskiej Lidze Okręgowej. Podczas kilku lat startów w ówczesnej III lidze w gorzowskim żużlu „nic się nie działo". Coś tknęło w 1955 roku, kiedy to zespół wystartował z rozgrywkach II-ligowych. W Gorzowie czekano jednak na pierwszą ligę i ten upragniony awans nastał w 1961 roku. Pierwszy rok był trudny dla beniaminka, który o utrzymanie musiał walczyć z odwiecznym rywalem zza miedzy, drużyną Zgrzeblarek z Zielonej Góry. Baraże zostały wygrane i jak się później okazało, pierwszoligowy byt Stali Gorzów był bardzo długi. Wtedy każdy z kibiców w Polsce znał nazwiska Migoś, Padewski, Pilarczyk czy Rogal, były tu solidne fundamenty „Stalowców".

Na pierwszy drużynowy sukces czekano do 1964 roku, kiedy to Stal Gorzów zdobyła srebrny medal w DMP. W kolejnych dwóch latach zawodnicy z Gorzowa poszli za ciosem i również kończyli sezon ze srebrnym medalem. W 1967r. gorzowscy kibice musieli obejść się smakiem, gdyż drużyna medalu nie zdobyła, rok później skopiowała sukces z poprzednich lat, a sezon 1969 zakończyła na najwyższym stopniu podium Drużynowych Mistrzostw Polski. Do pokaźnej, jak na owe czasy, puli medali DMP w 1971r. Stal dorzuciła kolejny już piąty srebrny krążek. Pasmo sukcesów nie skończyło się. Lata 1973-1979 to miejsca na podium. „Stalowcy" złoto DMP zdobywali w 1973, 1975 i 1978, a srebro w 1974 i 1979 roku. Oprócz tego zawodnicy zdobywali także tytuły Indywidualnych Mistrzostw Polski (Migoś 1970, Plech 1972 i 1974, Jancarz 1975 oraz Nowak w 1977 roku). Kolejne medale DMP Stali to srebro w 1981 i 1982 i ostatnie jak dotąd złoto w 1983 roku.

Kolejne sezony to gorsza jazda ekipy z Gorzowa, która nie zdobywała medali, oprócz 1987 i 1989 roku, kiedy to Stal Gorzów zajęła odpowiednio trzecie i drugie miejsce w klasyfikacji końcowej DMP. Pięćdziesięciolecie powstałego w 1947 roku klubu KS Gwardia to zmiany działaczy, które miały poprawić wyniki drużyny. Zakup z Torunia Tomasza Bajerskiego za zawrotną rekordową sumę 600 tys. złotych, zmiana nazwy ze „Stal" na Pergo, oraz podpisanie kontraktu z fenomenalnym Tonym Rickardssonem poskutkowało srebrnym medalem DMP. Jednak już rok później „srebrna drużyna" stoczyła ciężką walkę, by utrzymać się w lidze.

Swój ostatni medal w DMP Gorzowianie zdobyli w 2000r. - był to brąz. Rok później pogrążony w kłopotach finansowych klub spadł do I ligi, w której startuje do dziś. Działacze jednak nie załamali się i zapowiedzieli budowę składu w oparciu o młodych wychowanków klubu. Mimo młodego składu w latach 2003 i 2004 Stal Gorzów w play-off walczyła w górnej czwórce o awans, za każdym jednak razem kończyła sezon na czwartej pozycji. Nowe nadzieje przyszły w 2005r., działacze pozyskali sponsora strategicznego firmę MARS RTV AGD. Przez sezonem szumnie zapowiadano awans. Drużyna wzmocniona Mistrzem Świata z 2000 roku Markiem Loranem, po rundzie zasadniczej przewodziła w tabeli i awans był więcej, niż pewny. Jednak w play-off coś nie wypaliło, przegrany półfinał z ostrowską drużyną i krajowy skład w meczu o trzecie miejsce z RKM-em Rybnik spowodował, że Stal Gorzów trzeci raz z rzędu zakończyła sezon na czwartej lokacie. Po tym sezonie istnienie żużla w Gorzowie stanęło po znakiem zapytania. Sponsor wycofał się ze wspierania klubu, a czołowy junior Stali- Paweł Hlib kolejny sezon miał spędzić w drużynie Mistrza Polski z poprzedniego sezonu Unii Tarnów. Uczyniono wszystko, by klub wystartował w rozgrywkach I ligi w 2006 roku, celem był awans do play-off, który udało się zrealizować. Jednak Stal kolejny już czwarty raz zakończyła sezon na czwartej lokacie.

W 2007 drużyna Stali Gorzów zapowiada walkę o awans do Ekstraligi. Trzon ekipy opierać się będzie na obcokrajowcach: Davidzie Ruudzie, Magnusie Zetterstroemie, Niklasie Klingbergu, Joonasie Kylmaekorpi oraz Piotrze Paluchu. Czołowym juniorem ma być powracający do Stali Paweł Hlib.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Tagi

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę