tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zmiany w przepisach dotyczących odwiedzin stacji kontroli pojazdów po wymianie licznika. Chodzi o najcięższe pojazdy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zmiany w przepisach dotyczących odwiedzin stacji kontroli pojazdów po wymianie licznika. Chodzi o najcięższe pojazdy

Autor: Andrzej Sitek 2021.06.09, 13:11 Drukuj

Od 1 stycznia 2022 roku zniknie legislacyjny bubel dotyczący konieczności odwiedzin na stacji kontroli pojazdów właścicieli… koparek lub innych maszyn, w których wymieniony został licznik.

Chodzi o nieprecyzyjny przepis wprowadzony w połowie 2019 roku, zgodnie z którym wymiana licznika jest przestępstwem, o ile proceder ten nie zostanie zgłoszony w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów. 

Advertisement
NAS Analytics TAG

Kłopot w tym, że praw mówi o "środku transportu przeznaczonym do poruszania się po drodze oraz maszynach lub urządzeniach do tego przystosowanych", a w tej kategorii mieści się wiele pojazdów, w których wskazanie drogomierza jest nieistotne zarówno dla właściciela, jak i ewentualnego nabywcy używanej maszyny.

Na dodatek wspomniany wymóg dotyczący ewentualnej wymiany licznika kilometrów jest problematyczny ze względu braku uprawnień lub kwalifikacji diagnostów do weryfikacji niektórych pojazdów, na przykład maszyn budowlanych, nie mówiąc o tym, że większość kolosów nawet się nie zmieści w budynku stacji.

Projekt przyjęty przez Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, który wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku rozwiązuje powyższe kwestie. Po pierwsze właściciele pojazdów nie podlegających rejestracji, tj. wolnobieżnych, nie będą musieli legalizować drogomierzy na stacjach diagnostycznych. Przy okazji władza pamiętała też o sobie i zwolniła z obowiązku potwierdzenia wymiany liczników pojazdów pozostających we flotach ABW, wywiadu, policji, straży granicznej i innych służb państwowych.

W powyższym przypadku chodzi o przeciwdziałanie transparentności i ryzyka uzyskania dostępu nieuprawnionych osób do wrażliwych danych, jakimi bez wątpienia są informacje o pojazdach służb.

Wprowadzenie kontroli procederu wymiany licznik pojazdów miało przeciwdziałać praktykom nieuczciwych sprzedawców samochodów i motocykli, którzy fałszowali dane drogomierzy. Mniejszy przebieg pojazdu zazwyczaj oznacza mniejsze zużycie i lepszy stan, a to z kolei pozwala sprzedawcom żądać wyższej ceny. Czy finalnie wprowadzenie obowiązku kontroli po wymianie licznika przyniosło zakładany skutek? Jak uważacie?   

Advertisement
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę