tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zmiany w prawie o ruchu drogowym - urzdnicy ruszyli do pracy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zmiany w prawie o ruchu drogowym - urzdnicy ruszyli do pracy

Autor: Janusz Bbenek 2020.01.16, 15:41 1 Drukuj

Swoją działalność rozpoczął międzyresortowy zespół, którego zadaniem będzie szczegółowe opracowanie proponowanych zmian w prawie o ruchu drogowym, wśród których mają znaleźć się m.in. dużo wyższe mandaty oraz utrata prawa jazdy za 50+ w zabudowanym. Do tych pomysłów doszedł niedawno nowy - obowiązek zapłaty mandatu zostałby przeniesiony z kierowcy na właściciela pojazdu, co może zapewnić większą ściągalność tych należności.

W skład zespołu wchodzą urzędnicy z trzech ministerstw: infrastruktury, sprawiedliwości oraz spraw wewnętrznych i administracji. Będą oni pracowali nad ostatecznym kształtem nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Dotychczasowe propozycje są już od dawna znane i omawiane, przedstawił je jeszcze w grudniu premier Mateusz Morawiecki. Jest to obniżenie limitu prędkości w nocy w terenie zabudowanym z 60 do 50 km/h, wzrost maksymalnej kwoty mandatu do ok. 1300-1500 zł oraz kontrowersyjne przyznanie bezwzględnego pierwszeństwa pieszym jeszcze przed pasami. Co do tego ostatniego pomysłu pewności nie mają jednak sami urzędnicy

NAS Analytics TAG

Kolejna sprawa, nad którą pracował będzie międzyresortowy zespół, to możliwość zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie limitu prędkości o ponad 50 km/h również poza obszarem zabudowanym. W tym przypadku sąd mógłby nakładać dodatkową grzywnę w wysokości nawet 5 tysięcy zł, jeśli kierowca swoim zachowaniem stworzy poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Pewną nowością jest natomiast propozycja przeniesienia obowiązku zapłaty mandatu ze sprawcy wykroczenia na właściciela pojazdu. Często nie są to te same osoby, a dotychczasowy system sprawia kłopoty przy ściąganiu należności, jeśli powstała ona np. na skutek zdjęcia z fotoradaru. W kontekście tej propozycji pojawiają się jednak opinie, że nad kwestiami realnego zwiększenia bezpieczeństwa wzięła górę chęć uszczelnienia państwowego budżetu. Podobne rozwiązania funkcjonują już w wielu innych krajach.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr