tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Za piêkne, by by³o prawdziwe? Paliwo przysz³o¶ci pozyskiwane wprost z powietrza
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Za piêkne, by by³o prawdziwe? Paliwo przysz³o¶ci pozyskiwane wprost z powietrza

Autor: Janusz Bêbenek 2020.05.18, 21:32 2 Drukuj

Jednym z pomysłów na paliwo przyszłości jest połączenie dwutlenku węgla pozyskiwanego wprost z powietrza z wodorem uzyskanym w procesie hydrolizy wody. Kanadyjska firma Carbon Engineering (CE) prowadzi już próby tego typu instalacji. 

Jedna rzecz łączy motocyklistów na całym świecie, niezależnie od tego, jakim typem jednośladów jeżdżą. Przytłaczająca większość z nich kocha silniki spalinowe, ich dźwięk, wibracje i sposób pracy. Obecnie lobby elektryczne ma bardzo mocną pozycję, ale powiedzmy sobie szczerze - znalezienie niewyczerpywalnej i czystej alternatywy dla paliw na bazie ropy naftowej byłoby spełnieniem naszych marzeń i gwarancją spokojnej starości. 

Advertisement
NAS Analytics TAG

Choć wydaje się to dosyć nieprawdopodobne, rozpoczęto już próby pozyskiwania składników do produkcji paliw wprost ze składników dostępnych w najbliższym otoczeniu - dwutlenku węgla z powietrza i wody. Firma Carbon Engineering CE z Kanady prowadzi testy instalacji typu A2F - Air To Fuels. 

Jej najbardziej zaawansowany projekt nazwany został Direct Air Capture. Jest to duży zespół komórek z wentylatorami ułożony w strukturę plastra miodu. Każda z nich zasysa powietrze i wyłapuje z niego cząsteczki dwutlenku węgla. Inna część systemu dokonuje hydrolizy wody, uzyskując czysty wodór, który w połączeniu z dwutlenkiem węgla jest bazą dla paliw. 

W przeciwieństwie do paliwa z ropy naftowej, to uzyskane z powietrza i wody nie zawiera cząsteczek siarki. Jest nie tylko czystsze, ale również dużo lepiej się spala, a napędzane nim silniki uzyskują większą moc, niż na dzisiejszych paliwach. 

Wyzwaniem dla inżynierów pozostaje optymalizacja ilości energii elektrycznej potrzebnej do prowadzenia procesu hydrolizy wody, a tym samym uczynienie tego sposobu produkcji paliw opłacalnym. Systemy A2F mają za to jedną ogromną i bardzo ciekawą zaletę - spaliny można teoretycznie odzyskiwać i z powrotem przerabiać na paliwo. Za piękne, żeby było prawdziwe? Poczekajmy, zobaczymy!

Advertisement
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê