tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Z ulic znikn± bia³e karetki pogotowia. Ale to nie krach w s³u¿bie zdrowia, tylko konieczno¶æ
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Z ulic znikn± bia³e karetki pogotowia. Ale to nie krach w s³u¿bie zdrowia, tylko konieczno¶æ

Autor: Andrzej Sitek 2021.04.22, 11:44 Drukuj

Flota pojazdów Państwowego Ratownictwa Medycznego występuje w dwóch barwach kolorystycznych: białym i żółtym. To ma się zmienić.

Projekt ministerstwa jest obecnie konsultowany, ale konieczność zmiany była sygnalizowana już wcześniej, więc zapewne zostanie zatwierdzony. Jeśli do tego dojdzie, ambulanse nie zostaną przemalowane w krótkim czasie. To niemożliwe. Okres przejściowy potrwa aż do końca 2029 roku.

NAS Analytics TAG

Dlaczego Ministerstwo Zdrowia chce ujednolicić ambulanse do koloru żółtego? Karetki o tej barwie funkcjonują w większości krajów Unii Europejskiej - można je spotkać np. w Niemczech lub Wielkiej Brytanii. Najprawdopodobniej resort chce upodobnić flotę ambulansów do tej stosowanej w UE. Podobną zmianę około 10 lat temu przechodziły radiowozy policyjne - wtedy to niebiesko-biała barwa została zastąpiona srebrno-niebieskim malowaniem, które również dominuje w UE.

Dodajmy, że aktualnie na polskich ulicach można spotkać karetki podstawowe (oznaczone literą P), specjalistyczne (z literą S) oraz transportowe (z literą T). Przed 2010 r. rodzajów było znacznie więcej - m.in. karetki reanimacyjne (z literą R), zwane "erkami". Ta nazwa na tyle zadomowiła się w języku, że o każdej karetce wciąż często mówi się "erka".

Jeszcze stosunkowo niedawno, przed ostatnią nowelizacją Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, funkcjonowały również ambulanse należące do prywatnych podmiotów, mające więcej swobody w kwestii oznaczeń i malowania, co oczywiście powodowało dodatkowe zamieszanie w kwestii identyfikacji i oznaczeń ambulansów.

 Od 1 kwietnia 2019 r. w systemie państwowego ratownictwa medycznego jeżdżą tylko publiczne karetki. 135 prywatnych pojazdów medycznych zniknęło z systemu. Na ich miejsce pojawiły się karetki należące do publicznych podmiotów - symbol Państwowego Ratownictwa Medycznego powinien znajdować się na wszystkich ambulansach.

Aktualnie obowiązują ścisłe przepisy dotyczące wielkości znaków i ich umiejscowienia na pojazdach służb ratowniczych. Przede wszystkim ambulans powinien mieć z tyłu, na dachu i po bokach logo o średnicy 50 cm.

Na bokach karetki konieczna jest nazwa stacji, do której należy jednostka. Przepisy mówią również o tym, iż z przodu pojazdu powinien być umieszczony lustrzany napis "AMBULANS", który może być barwy czerwonej bądź granatowej o wysokości znaków 22 cm. Z tyłu musi znajdować się taki sam napis o wysokości co najmniej 10 cm.

Na bokach pojazdu muszą zostać również umieszczone czerwone oznaczenia, które klasyfikują daną karetkę do konkretnych zadań zespołów ratownictwa medycznego. Litery mają być umieszczone w okręgu o średnicy co najmniej 40 cm. Ustalona jest nawet grubości linii koła i liter, która musi wynosić  4 cm.

Czy żółte karetki pogotowia będą lepiej widoczne? Niekoniecznie, ale ujednolicona kolorystyka tych wyspecjalizowanych pojazdów ratowniczych, to na pewno dobry pomysł.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê