tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Yamaha YZ 450 F, YZ 125, YZ 250 i YZ 250 F. Testuje Ewelina Szkudlarek [TEST, PIERWSZE WRAŻENIA]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Yamaha YZ 450 F, YZ 125, YZ 250 i YZ 250 F. Testuje Ewelina Szkudlarek [TEST, PIERWSZE WRAŻENIA]

Autor: Ewelina Szkudlarek 2019.10.01, 16:29 Drukuj

Z najnowszą rodziną Yamahy YZ mieliśmy przyjemność się spotkać na testach organizowanych w ośrodku motocrossowym w Sobieńczycach. Przy idealnej jesiennej pogodzie i dobrych warunkach na torze mogliśmy sprawdzić co potrafią te maszyny!

Po raz kolejny zmiany zostały wprowadzone tylko w modelu YZ450F, czyżby Yamaha uznała resztę rodziny za idealną?  

NAS Analytics TAG

YZ 450 F. Na czym polegają zmiany?

W najnowszym modelu zamontowano przełącznik map zapłonu, który w ubiegłych latach mogliśmy znaleźć jedynie w pojemności 250. To dobra informacja, zwłaszcza że za pomocą aplikacji Power Tuner możemy samodzielnie programować mapy i dobrać dla siebie idealne ustawienia.

Na kierownicy pojawiły się także inny nowy przełącznik, znajdziemy tu również asystenta kontroli startu. Pozwala on wystartować z maksymalną wydajnością. Zmienia on sterowanie zapłonem zapewniając płynne przyspieszenie i redukując poślizg koła.

Dużą zmianę wprowadzono także w masie motocykla, zredukowano ją o 1kg. Zmianie masy uległy: głowica -300gr, nowa rama z poprawioną sztywnością, uchwyty kierownicy, prostszy w budowie regulator napięcia.

W świeżutkiej YZ450F dokonano także, delikatnych zmian w skrzyni, nie zmieniono przełożenia, ale precyzyjność pracy przekładni oraz jej wytrzymałość.

Połącz motocykl z telefonem

Tu w roli przypomnienia, bo zmian żadnych nie wprowadzono, ale opcja ta jest stosunkowo świeża i warto o niej jeszcze raz nadmienić.

Aplikacja Power Tuner pozwala na:

  • samodzielne programowanie pracy silnika dostosowane do własnych preferencji (zmienianie  map zapłonu i ustawień wtrysku), 
  • monitorowanie pracy silnika (w zasięgu Wi-Fi),
  • monitorowanie: prędkości, obrotów, temperatury płynu chłodniczego, poziomu 
  • naładowania akumulatora i błędów diagnostycznych, 
  • monitorowanie motogodzin po serwisie np. wymiany tłoka, filtra powietrza, oleju, 
  • zapisywanie osiągów.

Aplikacja usprawnia w ten sposób serwisowanie, pozwala na szybsze diagnozowanie błędów. Jest świetną opcją dla tych, którym zdarza się zapomnieć o regularnym serwisowaniu, w ten sposób dba o nasz motocykl, a monitorując nasze osiągi dba o naszą formę!

Ogólne wrażenia 

Dość o specyfikacji technicznej. Czas na ogólne wrażenia. Ten motocykl naprawdę ma kopa i jeśli ciężko uwierzyć (bo mówi to kobieta) to pomyślcie, że na testach dla prasy i dealerów wsiadłam na niego jako jedna z nielicznych. Zdarzało mi się wcześniej stracić rozum i jeździć na offroadowych 450, ale zdecydowanie YZ450F uznaję za najbardziej agresywną, na której jeździłam, ale także najlepiej prowadzącą się 450, z jaką miałam przyjemność się spotkać.

Na torze po prostu zapomniałam, że mam pod sobą ponadstukilogramowy motocykl, zdecydowanie nadrabia on zwrotnością i stabilnością. I chociaż po kilku minutach jazdy opadłam z sił, to jazda na nim sprawiła mi wielką przyjemność. Pomimo swojej wysokości, lepszy kontakt nogi z podłożem zapewnia wąska motocrossowa sylwetka, co w zestawie z rozrusznikiem czynią motocykl bardziej przystępnym dla niższych osób. Warto jednak pamiętać, że  ten motocykl wymaga doświadczenia, siły i ogromnych umiejętności w przeciwnym razie nie będziemy mogli w 100% wykorzystać jej potencjału i w pełni cieszyć się z jazdy.

YZ125, YZ250 i YZ250F

To pozostałe trzy modele z rodziny YZ. Poraz kolejny Yamaha nie wprowadziła do nich żadnych zmian, może uznając je za perfekcyjne w swojej kategorii? Są świetne przyznaję, chociaż wyjątkowo jeśli chodzi o Yamahę wybieram 4T!

YZ250F jest bardzo zwinna i nie ociężała jak typowe 4T. Jest dynamiczna, ale mniej agresywna i nieprzewidywalna niż modele dwusuwowe. Podtrzymuje zdanie, że jest to sprzęt idealny zarówno dla amatora jak i bardziej doświadczonego ridera. Nie brakuje mu mocy, a fakt, że oddaje ją dość prostolinijnie sprzyja mniej doświadczonym.

Poraz kolejny po powrocie z testów zastanawiałam się czy na codzień jeżdzę na właściwym motocyklu? Niestety jednak 4T tracą u mnie głównie przez swoją masę, która nie sprzyja tak drobnej osobie w ciężkich warunkach. Tu wchodzą lżejsze modele 2T, które w standardowej wersji mają agresywne usposobienie – idealne do motocrossu, ale jeśli ktoś planuje od czasu do czasu robić wypady hard-enduro nie będzie to idealny motocykl.  Największy atut Yamahy to zawieszenie, które mimo niedostosowania do mojej masy zdawało się pracować lepiej niż moje. Yamaha jako jedyna nie zrezygnowała z zawieszenia sprężynowego na rzecz powietrznego, ale w kwestii jego ustawień doszli do perfekcji.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
Yamaha Ewelina Szkudlarek
Yamaha YZ test 02
Yamaha YZ test 13
Yamaha YZ test 05Yamaha YZ test 30
Yamaha YZ test 33Yamaha YZ test 31
Testuje Ewelina SzkudlarekYamaha YZ test 01
Yamaha YZ test 03Yamaha YZ test 04
Yamaha YZ test 06Yamaha YZ test 07
Yamaha YZ test 08Yamaha YZ test 09
Yamaha YZ test 10Yamaha YZ test 11
Yamaha YZ test 12Yamaha YZ test 14
Yamaha YZ test 15Yamaha YZ test 16
Yamaha YZ test 17Yamaha YZ test 18
Yamaha YZ test 19Yamaha YZ test 20
Yamaha YZ test 21Yamaha YZ test 22
Yamaha YZ test 23Yamaha YZ test 24
Yamaha YZ test 25Yamaha YZ test 26
Yamaha YZ test 27Yamaha YZ test 28
Yamaha YZ test 29Yamaha YZ test 32
Yamaha YZ test 34Yamaha YZ test 35
Yamaha YZ test 36Yamaha YZ test 37
Yamaha YZ test 38Yamaha YZ test 39
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę