tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wyniki drugiej rundy Mistrzostw Europy EMX65 i EMX85 oraz Mistrzostw Polski klasy MX Open

Wyniki drugiej rundy Mistrzostw Europy EMX65 i EMX85 oraz Mistrzostw Polski klasy MX Open

Autor: Dominika Jochymska 2021.06.07, 12:01 Drukuj

Druga runda Mistrzostw Europy EMX65 i EMX85 strefy północno-wschodniej odbyła się w miniony weekend w Gdańsku. Na starcie stanęło ponad czterdziestu zawodników z siedmiu krajów. Dodatkowo rozegrano także wyścig Mistrzostw Polski klasy MX Open.

Mimo młodego wieku zawodników, wyścigi były widowiskowe, a riderzy mocno trzymali gaz. W klasie EMX65 równych sobie nie miał Estończyk Lucas Leok, który dwukrotnie dojeżdżał na metę jako pierwszy. W pierwszym biegu tuż za nim uplasowali się jego dwaj rodacy: Enriko Peilman i Karl Teesalu. W drugim wyścigu drugie miejsce wywalczył Aleksandr Frydlender z Białorusi, a trzecie Enriko Peilman. W klasyfikacji rundy pierwsze miejsce zajął Leok, drugie Peilman, a trzecie Frydlender. Michał Psiuk uzyskał dwukrotnie czwarty czas i takie miejsce zajął w klasyfikacji dnia. W klasyfikacji Mistrzostw Europy w tej klasie liderem jest Lucas Leok (90), drugie miejsce zajmuje Enriko Peilman (84), a trzecie Michał Psiuk (79).

W klasie EMX85 na starcie zabrakło zwycięzcy pierwszej rundy Janisa Martinsa Reisulisa z Łotwy. Jego nieobecność wykorzystali rywale, aby odrobić straty punktowe. W pierwszym wyścigu wygrał Marius Adomaitis po zaciętej walce Markussem Ozolinsem. Trzecie miejsce zajał Semen Rybakov. Najlepszy z Polaków, Bartosz Jaworski, zameldował sie na mecie jako piąty. Filip Seniuk był szósty, Dawid Zaremba 12., Kacper Andrzejewski 13., Eryk Farański 19. Drugi wyścig wygrał Semen Rybakov, choć to Dawid Zaremba prowadził po starcie. Bartosz Jaworski początkowo jechał jako czwarty, ale szybko awansował na trzecie, a potem na drugie miejsce. Bartosz dojechał na metę jako drugi, przed Markussem Ozolinsem. Dawid Zaremba był tym razem piąty. Kacper Andrzejewski zanotował 10. czas, Eryk Farański 18. W klasyfikacji zawodów pierwsze miejsce zajął Semen Rybakov przed Markussem Ozolinsem i Bartoszem Jaworskim. W klasyfikacji mistrzostw pierwsze miejsce z wynikiem 89 punktów zajmuje Semen Rybakov, drugie Bartosz Jaworski (70), a trzecie Gregor Kuusk (69).

Kolejna runda Mistrzostw Europy strefy północno-wschodniej odbędzie się w przyszły weekend na Litwie.

Przy okazji Mistrzostw Europy rozegrany został również pierwszy w tym sezonie wyścig Mistrzostw Polski w Motocrossie klasy MX Open. Korzystając z okazji w wyścigach wystartował obecny w Gdańsku Tanel Leok. Legenda MXGP przyjechała do Polski z synami, którzy startowali w klasie EMX85, tym sposobem zawodnicy zyskali mocnego rywala. W pierwszym wyścigu świetny start zaliczył Maciek Więckowski, który prowadził przez trzy okrążenia. Następnie prowadzenie odbił Leok i dowiózł je do mety. Za nim trwała prawdziwa batalia o jak najlepsze wyniki. Tomek Wysocki szybko wyprzedził Więckowskiego i zajał drugie miejsce. Na trzecim miejscu wymieniali się Maciek Więckowski i Szymon Staszkiewicz. Na mecie jako trzeciego zobaczyliśmy Staszkiewicza. Czwarty był Artsiom Sazanovets, który na ostatnim okrążeniu pokonał Więckowskiego.

W drugim wyścigu Tanel Leok nie pozostawił swoim rywalom złudzeń. Zaliczył świetny start i nie oddał prowadzenia aż do mety, mimo że od początku do końca mocno "po piętach" deptał mu Tomek Wysocki. Chorzowianin dojechał na metę jako drugi ze stratą zaledwie dwóch sekund do zwycięzcy. Trzecie miejsce zajął Artsiom Sazanovets, czwarte Maciek Więckowski, a piąte Jakub Barczewski. W klasyfikacji rundy pierwsze miejsce zajał Leok, drugie Wysocki, a trzecie Sazanovets. Zawodnicy staną na starcie ponownie w pierwszy weekend lipca w Strykowie.

Zdjęcia: FIM Europe