tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 WSBK 2021: Toprak Razgatlioglu i gar¶æ ciekawostek na temat nowego Mistrza ¦wiata Superbike

Autor: Wojciech Grzesiak 2021.11.22, 17:19 Drukuj

Toprak Razgatlioglu został śmiałkiem, który przerwał mistrzowski rajd Jonathana Rea. Po niezwykle udanym sezonie, turecki zawodnik dosiadający motocykla Yamaha sięgnął po najwyższe trofeum w serii Superbike World Championship. Z tej okazji organizatorzy zaserwowali nam garść ciekawostek.

Toprak Razgatlioglu ma 25 lat, urodził się 16 października 1996 roku w Turcji. Obecnie mieszka ze swoją mamą w Sakarya. W 2014 roku rozpoczął swoją przygodę od występu podczas rundy European Superstock 600 Championship na torze Magny-Cours i od razu zaliczył zwycięstwo. Jego managerem i mentorem jest Kenan Sofuoglu - Mistrz Świata Supersport, stąd numer 54. Jest pierwszym mistrzem świata pochodzącym z Turcji. Z racji religii, Toprak modli się przed każdym wyścigiem, a na podium nie używa Prosecco.

Zwycięstwo Razgatlioglu w sezonie 2021 to dopiero drugi tytuł mistrzowski dla Yamahy w World Superbike. Pierwszym mistrzem niebieskich był Ben Spies w 2009 roku. Pomimo zdobycia tytułu, turecki zawodnik nie zdobył żadnego punktu w trzech tegorocznych wyścigach. Jego najniższą lokatą było 4. miejsce. Zarówno Razgatlioglu jak i Rea wygrali w tym roku 13 wyścigów, a po 13 rundach różnica pomiędzy nimi wynosiła 13 punktów. Po raz 17. w historii zawodnik, który sięgnął po tytuł mistrzowski, nie wygrał pierwszego wyścigu.

Razgatlioglu zdobył swój tytuł będąc w tym samym wieku co Ben Spies, a młodsi od nich byli tylko Troy Corser (24 lata i 11 miesięcy) oraz James Toseland (23 lata i 11 miesięcy). Na podium widzieliśmy go w tym roku aż 29 razy, co stanowi rekord dla Yamahy, poprzedni należał do Bena Spiesa i wynosił 17 finiszów w pierwszej trójce.