tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 W Danii motocykl sprawdzi policjant? W ten sposb Duczycy prbuj unikn obowizku wykonywania bada technicznych, czego oczekuje UE
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

W Danii motocykl sprawdzi policjant? W ten sposb Duczycy prbuj unikn obowizku wykonywania bada technicznych, czego oczekuje UE

Autor: Andrzej Sitek 2021.07.20, 09:03 Drukuj

Unia Europejska chce obowiązku wykonywania badań technicznych dla motocykli we wszystkich krajach wspólnoty. Kwestia ta jest podnoszona już od 2014 r., ale napotyka opór ze strony organizacji zrzeszających motocyklistów oraz… rządów poszczególnych państw. Dostosować do unijnych przepisów nie chcą się m.in. Duńczycy i proponują własne rozwiązanie.

Duński minister transportu uważa, że kontrole drogowe motocykli mogą zastąpić wymogi Unii Europejskiej dotyczące okresowych przeglądów motocykli. Mówi o tym projekt ustawy, który ministerstwo transportu wysłało niedawno do konsultacji.

NAS Analytics TAG

Jeszcze we wrześniu 2020 roku duńskie stowarzyszenie motocyklistów (MCTC) zapytało ministra transportu, Benny'ego Engelbrechta, co zrobi, aby uniknąć okresowych kontroli motocykli w Danii - wymogu, który dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie okresowych badań przydatności do ruchu drogowego nakłada na wszystkie kraje członkowskie.

Wówczas minister stwierdził, że w jego ocenie najważniejsze jest bezpieczeństwo drogowe. Dlatego w celu zapewnienia sobie podstaw do zajęcia stanowiska w kwestii dyrektywy UE odnośnie okresowych badań motocykli, zwróci się do Duńskiego Urzędu Transportu o ocenę wpływu motocykli na bezpieczeństwo, gdy poddawane będą stałym kontrolom przez policję i inne służby drogowe.

Finalnie Duński Urząd Transportu poparł MCTC, ponieważ w projekcie zmiany ustawy, który niedawno został wysłany do konsultacji, minister transportu wprowadzi zamiast okresowych kontroli tzw. "kontrole drogowe motocykli".

"Ocenia się, że weryfikacja stanu technicznego motocykli podczas kontroli drogowej spełnia wymagania dyrektywy w zakresie ustanowienia alternatyw dla wymogów kontroli okresowych, bez uszczerbku dla bezpieczeństwa ruchu drogowego" - czytamy m.in. w projekcie ustawy.

Mówiąc prościej, Duńczycy nie chcą obowiązkowych, corocznych przeglądów technicznych, które funkcjonują m.in. w Polsce. Czy weryfikacja stanu technicznego jednośladu przez policjanta, podczas kontroli drogowej, rzeczywiście jest wystarczająca?

Prawodawcy z Brukseli dążą do tego, aby badania techniczne dla motocykli były obowiązkowe we wszystkich państwach UE. Niedawno okazało się, że ten nakaz nie wejdzie w życie jeszcze w 2022 r., ale przygotowywane jest prawo, aby stało się to w 2023 r. Tymczasem Duńczycy szykują dla siebie furtkę, która pozwoli im ominąć unijne wymogi.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr