Triumph TF 250-E i TF 450-E. Nowe modele enduro zaprojektowane i opracowane we wspó³pracy z mistrzami ¶wiata
W tym roku Triumph Motorcycles oficjalnie wprowadzi na rynek nowe modele TF 250-E i TF 450-E. Zostały one zaprojektowane i opracowane we współpracy z mistrzami świata enduro, aby móc zapewnić doskonałe wyniki w wyścigach i w terenie, zarówno w trudnych warunkach, jak i na szybkich odcinkach.
Precyzyjnie zaprojektowane silniki o pojemności 250 cm3 i 450 cm3 zapewniają najlepsze w swojej klasie osiągi, a także optymalne połączenie niezrównanej zwinności przy niskich prędkościach i dającej poczucie pewności siebie stabilności przy szybkiej jeździe.
Opracowane w całości przez Triumpha w ścisłej współpracy z pięciokrotnym mistrzem świata Ivánem Cervantesem i czterokrotnym mistrzem świata enduro Paulem Edmondsonem, TF 250-E i TF 450-E mają lekkie aluminiowe ramy, zaprojektowane z myślą o zwinności i wytrzymałości, a ich nowa konstrukcja zapewnia wyjątkowe prowadzenie i stabilność w każdym terenie.
Nowe modele enduro Triumpha są wyposażone w najwyższej jakości komponenty, zastosowano w nich najnowszą, off-roadową technologię, a także zorientowany na kierowcę pakiet ergonomii oraz inspirowany wyścigami styl. Eleganckie nadwozie, grafika w barwach Triumph Performance Yellow i zintegrowane oświetlenie LED nadają motocyklom odważny, agresywny wygląd, który wyróżnia się na linii startu. Bazując na reputacji marki Triumph cechującej się doskonałą jakością i niezawodnością, nowe modele będą również objęte ogólnoświatowym wsparciem, zapewnionym przez globalną sieć wyspecjalizowanych dealerów oraz całodobowy system zamawiania i dostarczania części.
Dyrektor ds. produktów Triumph Motorcycles, Steve Sargent, powiedział: "Wkraczamy na konkurencyjną scenę enduro z nowymi modelami, które wprowadzają najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie osiągów i technologii enduro. Wyposażone w całkowicie nowe podwozia i silniki modele enduro, zostały zaprojektowane tak, aby podnieść wydajność, prowadzenie, komfort i użyteczność, spełniając zróżnicowane potrzeby zarówno profesjonalnych motocyklistów jak i amatorów.
"Współpracując z zespołem Paula Edmondsona, testując motocykle w rzeczywistych warunkach, nasz zespół udoskonalił zwinność i wydajność tych modeli, zapewniając im doskonałość, niezależnie od tego, czy kierowca dopiero zaczyna jazdę enduro, czy ściga się zawodowo. Takiego poziomu wszechstronnej użyteczności i doskonałości nie widziano wcześniej w tym sektorze".
Paul Edmondson odegrał kluczową rolę w rozwoju i testowaniu nowej gamy i poprowadzi w kwietniu nowy zespół Triumph Factory Racing Enduro do mistrzostw EnduroGP Championship. "Motocykle enduro Triumpha są zbudowane z myślą o nieograniczonych przygodach, zaprojektowane dla precyzji prowadzenia, z mocnymi silnikami i sprawdzoną w wyścigach technologią, aby pewnie dominować na trudnych ścieżkach, stromych podjazdach i nieprzewidywalnych trasach" - skomentował Edmondson.
"Od technicznych odcinków enduro po nieokiełznaną dzicz, motocykle te zapewniają wyjątkowe osiągi, kontrolę i trwałość - dając motocyklistom możliwość przekraczania swoich granic. Wszyscy ciężko pracowaliśmy, aby te nowe modele były jak najbardziej zwinne, szybkie i lekkie, nie godząc się na kompromisy w kwestii funkcjonalności i użyteczności".
Precyzyjna konstrukcja dla doskonałości w enduro
Triumph opracował wyścigowe jednostki napędowe o pojemności 250 cm3 i 450 cm3, zaprojektowane z myślą o zwycięskich osiągach.
Jednocylindrowy, chłodzony cieczą silnik o pojemności 450 cm3 w TF 450-E generuje imponującą moc i moment obrotowy, a jego liniowa krzywa mocy gwarantuje płynne przyspieszanie w różnych warunkach - od technicznych podjazdów po szybkie proste odcinki.
TF 450-E został zaprojektowany, aby wyróżniać się dużą prędkością wyścigową w enduro, jest idealny dla doświadczonych motocyklistów poszukujących mocy, prędkości i wszechstronności na otwartych przestrzeniach i wzniesieniach. Dzięki większemu momentowi obrotowemu przy niskich i średnich obrotach z łatwością radzi sobie z podjazdami pod górę, wydmami i sytuacjami wymagającymi mniejszej ilości zmiany biegów. Płynne, łatwe dostarczanie mocy oraz silnik, który można kontrolować sprawiają, że kierowcy mogą poczuć przyczepność tylnego koła motocykla i gładkie przenoszenie mocy na podłoże.
Zupełnie nowy, najmocniejszy w swojej klasie silnik enduro Triumpha o pojemności 250 cm3, zapewnia responsywną, łatwą w obsłudze moc o zdecydowanym charakterze, doskonale sprawdzając się na technicznych odcinkach, wymagających ścieżkach enduro i jest idealny dla motocyklistów poszukujących zabawy i przystępnych osiągów.
Dysponując mocą 42,3 KM i 27,8 Nm momentu obrotowego, liniową krzywą mocy oraz mocnym dołem, TF 250-E świetnie sprawdza się podczas jazdy z niskimi prędkościami na technicznych odcinkach, aż po osiągnięcie prędkości maksymalnej przy 12 800 obr./min.
Obie jednostki napędowe zostały opracowane tak, aby miały większą bezwładność niż silnik motocrossowy, zapewniając bardziej stabilną, łatwą dostawę mocy w różnych, nieprzewidywalnych warunkach wyścigowych. Uzupełnione są one przez sześciobiegową skrzynię i wyścigowe sprzęgło Exedy, które umożliwia płynne, bezsprzęgłowe zmiany biegów, utrzymując prędkość na wąskich, technicznych odcinkach.
Zaawansowane układy wtrysku paliwa i zapłonu efektywnie zarządzają mocą, zapewniając natychmiastową reakcję przepustnicy i niezawodną wydajność podczas wymagającej jazdy. Specjalnie zaprojektowana przepustnica Dellorto o średnicy 44 mm pozwala na obejście przy zimnych rozruchach i umożliwia ręczne ustawienie biegu jałowego.
Zawory Del West z tytanu i kuty, aluminiowy tłok König gwarantują stałą wydajność przy długotrwałej pracy na wysokich obrotach, znacznie ograniczając konieczność serwisu.
W przypadku TF 450-E sworzeń tłoka i dźwigienki zaworowe są dodatkowo wzmocnione powłokami diamentopodobnymi (DLC), które zwiększają trwałość i zmniejszają tarcie. Pojemna chłodnica i wentylator pomocniczy w połączeniu z dwustopniowym filtrem Dual Stage firmy Twin-Air, którego wymiana może się odbyć bez użycia narzędzi, zapewniają stałe chłodzenie silnika, gwarantując niezawodne dostarczanie mocy podczas długich, wymagających jazd.
System zarządzania silnikiem Athena
Dla stworzenia idealnej synergii, Triumph i Athena połączyły swoje bogate, off-roadowe doświadczenia, czego efektem jest nowa strategia w zakresie oprogramowania, kładąca silny nacisk na właściwości jezdne i przyczepność. Moduł zarządzania silnikiem dla TF250-E i TF450-E został wyposażony w dedykowane oprogramowanie. Ten całkowicie nowy system korzysta ze wspólnie opracowanych strategii mapowania i kontroli trakcji, specjalnie dostosowanych przez Triumpha i Athenę w celu podniesienia osiągów i niezawodności.
Za naciśnięciem jednego przycisku, dostępne są dwie mapy silnika, które dobierają wydajność parametrów dopasowując je do różnych sytuacji, dając kierowcom przewagę w dostosowywaniu się i osiąganiu doskonałych wyników w różnych warunkach wyścigowych. Kierowcy mogą szybko przełączać się między dwiema różnymi mapami silnika. Jedna pozwala na agresywne zdobywanie osiągów, druga na płynniejszą, bardziej kontrolowaną jazdę w terenie wymagającym techniki. Dodatkowe mapy można również dodać za pomocą akcesoryjnego modułu Wi-Fi i aplikacji Triumph MX Tune Pro.
Układ wydechowy
Lekki układ wydechowy wykonany ze stali nierdzewnej w modelu TF 250-E posiada w rurze kolektora wydechowego zintegrowany rezonator Helmholtza, który wpływa na szybsze opróżnianie cylindrów i uzyskanie lepszej wydajności. Model TF 450-E w tłumiku ma boczny rezonator, zaprojektowany specjalnie by tłumić hałas, czego efektem jest głęboki, mocny dźwięk wydechu.
Lekka, aluminiowa rama
Oba modele posiadają unikalną, lekką, aluminiową ramę zaprojektowaną przez Triumpha, o zoptymalizowanej masie, sztywności i niskim środku ciężkości. Pozwala to na wyjątkową zwinność, poprawia stabilność przy dużych prędkościach i zapewnia odczuwalną kontrolę kierunkową, dając poczucie pewności. Mechaniczna obróbka po produkcji zwiększa dokładność wymiarów, a ponadto rama jest ręcznie spawana metodą TIG.
Zaawansowany system zawieszenia
W pełni regulowany widelec sprężynowy KYB o średnicy 48 mm oraz tylne zawieszenie z 3-stopniową regulacją i kiwakiem są specjalnie dostrojone do wyzwań jakie niesie ze sobą jazda enduro, zapewniając responsywną kontrolę, doskonały transfer mocy i maksymalną przyczepność w wymagających warunkach. Dzięki 10 mm redukcji w porównaniu do modeli motocrossowych Triumpha i ulepszonym ustawieniom, zawieszenie oferuje wyjątkową równowagę między prowadzeniem a amortyzacją wstrząsów, jednocześnie minimalizując pochylenie podczas pokonywania zakrętów.
Łatwe w montażu i serwisowaniu, wiodące na rynku zawieszenie oferuje szeroki zakres regulacji w zależności od wagi motocyklisty i jego stylu jazdy, a także wyjątkową możliwość dostosowania do różnych rodzajów terenu, od błota po kamieniste ścieżki.
Wahacz z geometrią dedykowaną do jazdy enduro gwarantuje precyzyjną informację zwrotną z przedniej osi, umożliwiając motocyklistom szybką reakcję dostosowaną do napotkanych przeszkód oraz intuicyjne i inspirujące prowadzenie zarówno podczas zawodów, jak i indywidualnych przygód.
Technologia skoncentrowana na kierowcy
Aby mieć pewność, że nowe modele TF 250-E i TF 450-E są najlepsze w swojej klasie, wyposażono je w imponującą, najwyższej jakości specyfikację i najnowocześniejsze technologie, optymalizujące ich wydajność w każdych warunkach.
Dostęp do nich można uzyskać za pomocą działających intuicyjnie, znajdujących się na kierownicy elementów sterujących, wyposażonych w podświetlane przyciski umożliwiające szybką i łatwą zmianę ustawień. Natomiast informacje takie jak temperatura silnika, dane z trasy i załączony bieg, w czasie rzeczywistym wyświetla cyfrowy prędkościomierz.
Zaawansowany system kontroli trakcji monitoruje poślizg tylnego koła i dostosowuje moc wyjściową, aby zapewnić przyczepność na niepewnych nawierzchniach, podczas gdy zoptymalizowana kontrola startu zarządza momentem obrotowym i zmaksymalizuje przyczepność już od początku, co pomaga motocyklistom w osiąganiu stabilnych, konkurencyjnych startów. Zaprojektowany przez Triumpha quickshifter pozwala na płynną zmianę biegów, na wyższe - od drugiego do szóstego - bez użycia sprzęgła, zapewniając nieprzerwane dostarczanie mocy i zachowanie dynamiki na kluczowych odcinkach wyścigu.
Wśród innych komponentów klasy premium, montowanych w motocyklach w standardzie, znajduje się układ hamulcowy z przednią tarczą hamulcową Galfer o średnicy 260 mm i tylną o średnicy 220 mm, połączony z pływającym, 24 mm zaciskiem Brembo z podwójnymi tłoczkami z przodu i jednotłoczkowym, pływającym zaciskiem o średnicy 26 mm oraz regulowaną dźwignią hamulca z tyłu.
Oba modele są wyposażone w opony Michelin Enduro 2, charakteryzujące się innowacyjnym wzorem bieżnika, który zapewnia lepszą przyczepność i trakcję, zaprojektowanym z myślą o zróżnicowanym terenie (od lekkiego do ciężkiego) i warunków (od błota do suchej nawierzchni). Wyglądu dopełniają aluminiowe obręcze D.I.D DirtStar 7000 w czarnym, anodowanym wykończeniu z lekkimi, odlewanymi i obrabianymi maszynowo aluminiowymi piastami zaprojektowanymi przez Triumpha.
Ergonomia i styl nowoczesnej wyścigówki
Zaprojektowana z myślą o wymogach wyścigów i dłuższej jeździe w terenie, ergonomia modeli TF 250-E i TF 450-E została przemyślana tak, aby zmaksymalizować zarówno osiągi, jak i komfort kierowcy.
Kierownice Pro Taper ACF Carbon Core z regulowanymi mocowaniami umożliwiają motocyklistom indywidualne dopasowanie i wyczucie, udoskonalając proporcje między kierownicą, siedzeniem i podnóżkami. Wpływa to na zminimalizowanie zmęczenia, zwiększenie kontroli podczas ostrego skręcania i zmniejsza obciążenie kierowcy w trakcie jazdy na stojąco. Uchwyty typu ODI half-waffle lock-on zapewniają wyjątkową przyczepność i trwałość, gwarantując długotrwałą kontrolę w każdych warunkach.
Wysokość kanapy na poziomie 955 mm gwarantuje optymalną przestrzeń i łatwą kontrolę podczas jazdy na stojąco na technicznych odcinkach, a antypoślizgowe siedzisko z pokryciem typu Pyramid zapewnia doskonałą przyczepność, podczas gdy tworzywo, z którego zostało wykonane poprawia utrzymanie przyjętej pozycji zarówno, gdy jest sucho, jak i mokro. Ergonomiczna konstrukcja i wysokiej jakości, piankowe wypełnienie zapewniają doskonały komfort, pozwalając motocyklistom na dłuższą jazdę bez uczucia dyskomfortu. Materiał, z którego wykonano pokrycie siedzenia jest bardzo trwały i odporny na zużycie, dzięki czemu idealnie nadaje się do jazdy w warunkach terenowych.
Te dedykowane i niewątpliwie gotowe do wyścigów modele enduro - wyróżniają się wyraźnymi liniami i odważnym wyglądem. Charakteryzują się agresywnym, minimalistycznym nadwoziem, opracowanym i wyprodukowanym przez Triumpha, z myślą o tym, aby było lekkie i trwałe. Grafika inspirowana wyścigami w kolorach Triumph Performance Yellow, czarnym i białym oraz magnezowe osłony silnika, ułatwiające serwisowanie na torze, dopełniają całości.
Zbiornik paliwa o pojemności 8,3 litra zapewnia duży zasięg podczas dłuższych wypadów, a kompaktowe, zintegrowane światła LED poprawiają widoczność w warunkach słabego oświetlenia.
Wyścigowy rodowód
Uznane na całym świecie zespoły inżynierów Triumpha, wniosły wiedzę specjalistyczną w zakresie precyzyjnej inżynierii, innowacji i nagradzanej jakości. Zespoły te stoją za największymi, współczesnymi osiągnięciami wyścigowymi Triumpha, w tym mistrzostwami Moto2TM, gdzie silniki Triumpha pomogły przekształcić klasę, ustanawiając nowe rekordy okrążeń i prędkości Moto2 na torach całego świata.
Od wyścigów World SuperSport po AMA Supercross, TF 250-X zdobył wiele miejsc na podium. TF 250 był również motocyklem wybranym przez Jonny'ego Walkera podczas SuperEnduro World Championship, gdzie w lutym 2025 roku zajął na nim 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Z takim zespołem i modelami TF 250-E i TF 450-E na starcie, Triumph jest na dobrej pozycji, aby rozpocząć swój program wyścigów enduro w 2025 r.
Legalny na drodze, gotowy do wyścigów
Nowa gama Triumph Enduro jest w pełni dopuszczona do jazdy na drogach, oferując jednocześnie możliwość przekształcenia w maszyny do wyścigów na zamkniętych torach*. Dla motocyklistów, którzy chcą wykorzystać pełen potencjał wyścigowy swojego TF 250-E lub TF 450-E, globalna sieć specjalistycznych centrów motocrossowych i enduro Triumpha oferuje usługi przygotowania do wyścigu, dając gwarancję, że Twój motocykl spełni standardy zawodów.
Autoryzowana sieć dealerska oferująca sprzedaż, serwis i części, posiada również w ofercie specjalną kolekcję odzieży enduro Triumpha, zaprojektowaną we współpracy z Alpinestars, obejmującą buty i odzież.
Ta specjalistyczna sieć korzysta ze zoptymalizowanego pod kątem urządzeń mobilnych, całodobowego, internetowego systemu dostaw części, dzięki czemu klienci mogą zamówić ekspresową dostawę i łatwo uzyskać dostęp do potrzebnych im części w dowolnym momencie, minimalizując przestoje i maksymalizując wygodę.
Oprócz bogatego wyposażenia standardowego, Triumph współpracował z największymi markami premium w celu stworzenia specjalnej oferty akcesoriów wyścigowych, które jeszcze bardziej zwiększają osiągi i możliwości motocykla, zaczynając od tłumika firmy Akrapovič po zestaw osłon chłodnicy z grafiką.
Ceny modelu TF 250-E będą zaczynać się od 47 995 zł, a TF 450-E od 50 495 zł. Zamówienia można składać już teraz w centrach motocrossowych i enduro Triumpha, a motocykle będą dostępne od czerwca 2025 r.
Dowiedz się więcej o modelu: www.triumphpolska.pl
TF 450-E Specyfikacja
SILNIK I NAPĘD |
TF 450-E |
||
Typ |
Jednocylindrowy, 4-suwowy, SOHC |
||
Pojemność |
449.9 cm3 |
||
Średnica cylindra i skok tłoka |
95 mm x 63.4 mm |
||
Stopień sprężania |
12.8 |
||
Układ zasilania |
Przepustnica Dell'Orto 44 mm, linka gazu, EFI |
||
Układ wydechowy |
Pojedynczy tłumik |
||
Zestaw napędowy |
13/51 |
||
Sprzęgło |
Zintegrowany, stalowy kosz, mokre, hydrauliczne wielotarczowe |
||
Skrzynia biegów |
6-stopniowa |
||
PODWOZIE |
CHASSIS |
||
Rama |
Aluminiowa, podwójna kołyska |
||
Wahacz |
Aluminiowy |
||
Przednie koło |
21" x 1.6" |
||
Tylne koło |
18" x 2.15" |
||
Przednia opona |
90/90 - 21 |
||
Tylna opona |
140/90 - 18 |
||
Przednie zawieszenie |
Sprężynowe KYB 48 mm, regulacja kompresji i odbicia, skok koła 300 mm |
||
Tylne zawieszenie |
KYB z regulacją kompresji (ustawienie zawieszenie twarde/miękkie), regulacja odbicia, skok koła 313 mm |
||
Przednie hamulce |
Pojedyncza tarcza Galfer 260, 2-tłoczkowe 24 mm Brembo, pływający zacisk |
||
Tylne hamulce |
Pojedyncza tarcza Galfer 220, 1-tłoczkowe 26 mm Brembo, pływający zacisk |
||
Przyrządy |
Cyfrowy wyświetlacz, wielofunkcyjne przełączniki |
||
WYMIARY I MASA |
DIMENSIONS & WEIGHTS |
||
Długość |
2243 mm |
||
Szerokość |
836 mm |
||
Wysokość bez lusterek |
1264 mm |
||
Wysokość siedzenia |
955 mm |
||
Rozstaw osi |
1488 mm |
||
Kąt pochylenia główki ramy |
26.8º |
||
Wyprzedzenie |
113 mm |
||
Masa z płynami |
116.7 kg |
||
Pojemność zbiornika |
8.3 l |
TF 250-E Specyfikacja
SILNIK I NAPĘD |
TF 250-E |
||
Typ |
Jednocylindrowy, 4-suwowy, DOHC |
||
Pojemność |
249.9 cm3 |
||
Średnica cylindra i skok tłoka |
78 mm x 52.3 mm |
||
Stopień sprężania |
14.4 |
||
Moc maksymalna |
42.3 KM |
||
Maksymalny moment obrotowy |
27.8 Nm |
||
Układ zasilania |
Przepustnica Dell'Orto 44 mm, linka gazu, EFI |
||
Układ wydechowy |
Pojedynczy tłumik |
||
Zestaw napędowy |
13/52 |
||
Sprzęgło |
Zintegrowany, stalowy kosz, mokre, hydrauliczne wielotarczowe |
||
Skrzynia biegów |
6-biegowa |
||
PODWOZIE |
|
CHASSIS |
|
Rama |
Aluminiowa, podwójna kołyska |
||
Wahacz |
Aluminiowy |
||
Przednie koło |
21" x 1.6" |
||
Tylne koło |
18" x 2.15" |
||
Przednia opona |
90/90 - 21 |
||
Tylna opona |
140/90 - 18 |
||
Przednie zawieszenie |
Sprężynowe KYB 48 mm, regulacja kompresji i odbicia, skok koła 300 mm |
||
Tylne zawieszenie |
KYB z regulacją kompresji (ustawienie zawieszenie twarde/miękkie), regulacja odbicia, skok koła 313 mm |
||
Przednie hamulce |
Pojedyncza tarcza Galfer 260, 2-tłoczkowe 24 mm Brembo, pływający zacisk |
||
Tylne hamulce |
Pojedyncza tarcza Galfer 220, 1-tłoczkowe 26 mm Brembo, pływający zacisk |
||
Przyrządy |
Cyfrowy wyświetlacz, wielofunkcyjne przełączniki |
||
WYMIARY I MASA |
|
DIMENSIONS & WEIGHTS |
|
Długość |
2243 mm |
||
Szerokość |
836 mm |
||
Wysokość bez lusterek |
1264 mm |
||
Wysokość siedzenia |
955 mm |
||
Rozstaw osi |
1488 mm |
||
Kąt pochylenia główki ramy |
26.8º |
||
Wyprzedzenie |
113 mm |
||
Masa z płynami |
114.2 kg |
||
Pojemność zbiornika |
8.3 l |
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze