tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Tragedia na wyspie Man. Podczas kwalifikacji Manx Grand Prix zgino dwch motocyklistw
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Tragedia na wyspie Man. Podczas kwalifikacji Manx Grand Prix zgino dwch motocyklistw

Autor: Andrzej Sitek 2023.08.24, 09:38 1 Drukuj

Organizatorzy Manx Grand Prix na wyspie Man potwierdzili tragiczną śmierć dwóch zawodników podczas kwalifikacji. To Brytyjczycy Ian Bainbridge oraz Gary Vines.

69-letni Bainbridge, który w Manx GP startował od blisko dwudziestu lat, uległ wypadkowi na wyjeździe z wioski Kirk Michael we wtorkowy wieczór. Ta tragedia wydarzyła się już  po śmierci 33-letniego Gary'ego Vinesa, który zginął w wyniku obrażeń odniesionych w Ballagarey w Glen Vine podczas pierwszego okrążenia, co miało miejsce niedzielę po południu.

NAS Analytics TAG

Ian Bainbridge był filarem sceny klasycznych wyścigów, ścigał się swoim Manx Nortonem po Wielkiej Brytanii przez wiele lat, między innymi w Pre TT Classic na Southern 100 oraz w wyścigach pamięci Boba McIntyrea w East Fortune. Był także aktywnym zwolennikiem wyścigów grass roots, pomagając nowym zawodnikom zdobywać licencję jako aktywny członek North East Motorcycle Racing Club.

Po jego wypadku fragment trasy o długości 37,75 mil (60 km) między zakrętem Douglas Road Corner w Kirk Michael a Orrisdale North był zamknięty przez około trzy godziny po incydencie. Ian Bainbridge pozostawił żonę i dwie córki.

Gary Vines  to również Brytyjczyk. 33-letni zawodnik z Colchester  podczas swojego pierwszego okrążenia w sesji otwierającej uległ poważnemu wypadkowy, w wyniku którego zmarł. Vines zadebiutował w Manx Grand Prix (MGP) w 2015 roku, zwyciężając w wyścigu Newcomers B. W 2018 roku zdobył podium w wyścigu Lightweight oraz miejsca w czołowej dziesiątce, wówczas jeszcze Classic TT.

Zawodnik z Colchester brał również udział w wyścigach Supersport TT w 2022 i 2023 roku, pokonując 37,75-milową (60 km) trasę Mountain Course z najwyższą prędkością 118,488 mph (190,6 km/h) podczas czerwcowego wydarzenia w tym roku. "Wszyscy zaangażowani w organizację Manx Grand Prix pragną wyrazić swoje najgłębsze kondolencje rodzinie Gary'ego, jego partnerce, najbliższym i przyjaciołom" - podają organizatorzy Manx Grand Prix.

Niestety tragiczne w skutkach wypadki są nieodłączną częścią Manx GP, zresztą podobnie jak odbywające się w tym samym miejscu i znacznie słynniejsze zawody z cyklu Isle od Man Tourist Trophy. Grand Prix Manx po raz pierwszy wystartowały w 1923 roku jako Manx Amateur Road Races.

Zawody przyciągają głównie amatorów rywalizujących na torze TT. Wyścigi na nowoczesnych i klasycznych motocyklach służą jako alternatywa dla bardziej znanego Tourist Trophy, ale różnią się od niego brakiem kategorii motocykli z wózkami bocznymi. Podobnie jak wyścigi TT, Manx należy do najbardziej śmiercionośnych imprez w sportach motorowych. Statystyki są przerażające. Jak dotychczas ostatnią ofiarą był 46-letni Hiszpan Raul Torras Martinez, który zginął podczas tegorocznych wyścigów TT w czerwcu i stał się 267. ofiarą w historii Mountain Course, licząc od 1911 roku.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr