tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Tempo 125, rekreacja, turystyka, dynamika. Co to znaczy i ile to jest w km/h?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Tempo 125, rekreacja, turystyka, dynamika. Co to znaczy i ile to jest w km/h?

Autor: Raff 2020.08.11, 18:07 4 Drukuj

Tempo turystyczne plus, tempo dynamika - to dwa z kilku określeń, które możecie spotkać na grupach, gdzie motocykliści umawiają się na wspólne przejażdżki. Ale co to to właściwie znaczy i ile to jest w km/h?

Motocykliści to w większośc istoty stadne - lubimy tworzyć grupy, czuć się ich częścią, wspólnie podróżować. Trudno się zatem dziwić, że fora i Facebook pełne są propozycji wspólnych wycieczek w różne strony Polski - a to popołudniowych, a to weekendowych.

NAS Analytics TAG

W wielu takich zaproszeniach do wspólnej jazdy pojawiają się zagadkowe określenia. Ich zadaniem jest wstępna selekcja uczestników pod kątem stylu jazdy. Nikomu nie byłoby przecież na rękę, gdyby w drogę wybrała się niedoświadczona osoba na motocyklu 125 cm3 i ogarnięty kierownik na superbike'u. Dlatego właśnie w wielu postach możecie spotkać się z określeniami tempo 125, tempo turystyczne + i innymi. Wyjaśniamy o co w tym chodzi.

Tempo 125

Określeniem tym opisuje się najspokojniejsze wycieczki grupowe. Tempo 125 oznacza prędkości typowe dla maszyn o pojemności 125 cm3, a zatem przelotowa 90-100 km/h, maksymalna 110 km/h, bardzo delikatne przyspieszania i unikanie autostrad. Tempo 125 będzie też odpowiednie dla posiadaczy większych maszyn, którzy mają mniejsze doświadczenie w jeździe.

Tempo Rekreacja

Tempo rekreacja to nieco wyższe prędkości i zdecydowanie dynamiczniejsze przyspieszenia, niż w przypadku 125. Tempem Rekreacja jeżdżą motocykle o większych niż 125 pojemnościach, które potrafią sprawnie przyspieszać. W tym tempie liczy się jednak nie prędkość, a możliwość wyluzowania się i podziwiania widoków. Prędkość przelotowa to zatem 100-120 km/h, maksymalnie 140 km/h (w zależności od warunków drogowych).

Tempo Turystyka

Tempo turystyka oznacza już wyższe niż w Rekreacji prędkości. Tutaj nie chodzi o chill-out, a raczej o łyk adrenaliny. Tutaj także zaczyna się ryzykowna jazda powyżej limitów prędkości - warto o tym wiedzieć, zanim zdecydujesz się dołączyć do grupy, która tak właśnie - Tempo Turystyka - opisuje plany wyjazdowe. To właśnie w tym tempie najczęściej pojawiają się plusy: tempo turystyka +, które oznaczają podwyższenie zwyczajowych dla tego tempa prędkości. A zwyczajowo jest to: przelotowa 140 km/h, maksymalnie 160 - 170 km/h. Przypominamy, że jazda z prędkością 140 km/h jest dozwolona tylko na autostradzie, zaś z wyższymi prędkościami po polskich drogach publicznych jeździć nie wolno.

Tempo Dynamika

Z dziennikarskiego obowiązku musimy wspomnieć jeszcze o jednym tempie - Dynamika. W najgłębszych zakątkach Darknetu istnieją grupy motocyklistów, które umawiają się na jazdę z prędkościami zabronionymi w niemal całym cywilizowanym świecie. To właśnie oni są zwykle negatywnymi bohaterami wiadomości i filmów na youtube, kiedy z szalonymi prędkościami, bez zachowania jakiejkolwiek ostrożności, wyprzedzają lub wymijają inne pojazdy. Tutaj prędkości przelotowe bywają wyższe niż 200 km/h, a o maksymalnych wolimy nawet nie myśleć. Taki styl jazdy jest nie tylko niebezpieczny dla innych uczestników ruchu - to proszenie się o śmierć. Dlatego zanim zdecydujesz się dołączyć do grupy jeżdżącej tempem Dynamika, weź zimny prysznic.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr