Technologia zasilania wodorem coraz lepsza? Naukowcy zaprzêgli do procesu nawet S³oñce
Naukowcy z Uniwersytetu Paderborn prowadzą innowacyjne badania nad produkcją wodoru z wykorzystaniem energii słonecznej i specjalnych materiałów węglowych. To ważne również dla branży motoryzacyjnej.
Projekt, nazwany "C2-SPORT" (Carbon Composites as Direct Z-Scheme Photocatalysts for Overall Water Splitting), ma na celu opracowanie bardziej ekologicznej metody wytwarzania wodoru, która mogłaby zrewolucjonizować sektor czystej energii.
Badania są prowadzone przez profesor Marię Nieves López Salas i dr Ying Pan z Wydziału Chemii Uniwersytetu Paderborn. Naukowcy skupiają się na technologii "Z-scheme", inspirowanej naturalnym procesem fotosyntezy, która wykorzystuje dwa różne rodzaje półprzewodników, by zwiększyć wydajność rozszczepiania wody na wodór i tlen za pomocą energii słonecznej.
"Użycie światła słonecznego do rozszczepiania wody na wodór i tlen przybliża nas do osiągnięcia idealnego, opłacalnego i ekologicznego źródła energii," wyjaśnia profesor López Salas. Jednakże, jak dodaje, nadal istnieją wyzwania, takie jak trudność w całkowitym rozszczepieniu wody przy użyciu pojedynczego materiału katalitycznego.
Obecne półprzewodniki jednoskładnikowe nie spełniają wszystkich wymagań niezbędnych do efektywnego rozszczepiania wody. Natomiast półprzewodniki zawierające węgiel mogą okazać się obiecującą alternatywą w systemach Z-scheme, ze względu na ich korzystne właściwości fotokatalityczne, niską wagę, a także niskie koszty i powszechność występowania na Ziemi.
Dr Ying Pan podkreśla, że "zrozumienie tego procesu może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju technologii przekształcania energii słonecznej w wodór. Może to stanowić podstawę dla niezwykle wydajnych katalizatorów i przyczynić się do powstania nowych urządzeń do sztucznej fotosyntezy."
Projekt, finansowany od kwietnia tego roku przez Paderborner Wissenschaftskolleg, ma na celu stymulowanie nowych badań poprzez współpracę interdyscyplinarną i globalne partnerstwa.
Zastosowanie czystej energii, takiej jak wodór wytwarzany z energii słonecznej, ma kluczowe znaczenie dla przyszłości motoryzacji. Pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla, co jest istotne w walce z globalnym ociepleniem, a także oferuje alternatywę dla paliw kopalnych, których dostępne technologiczne zasoby skończą się za kilka dekad.
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze