tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Tarany na radiowozach to zły pomysł? Niekoniecznie. Policja od lat ma prawo do taranowania ściganych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Tarany na radiowozach to zły pomysł? Niekoniecznie. Policja od lat ma prawo do taranowania ściganych

Autor: Andrzej Sitek 2021.05.17, 11:57 Drukuj

Masywne orurowanie policyjnych radiowozów nie jest niczym specjalnym w amerykańskiej policji, ale w Polsce rzadko spotykane poza pojazdami zabezpieczającymi imprezy masowe, na przykład mecze piłki nożnej. Czy policja potrzebuje taranów?

Tzw. manewr PIT lub (Precision Immobilization Technique), to taktyka pościgu, która polega na zmuszeniu uciekającego kierowcy do gwałtownego skręcenia w bok, powodując utratę kontroli nad pojazdem i zatrzymanie się. W praktyce policjant kierujący radiowozem uderza przednim nadkolem w tylne nadkole ściganego pojazdu.

Advertisement
NAS Analytics TAG

Na YouTube można zobaczyć wiele tego typu akcji podejmowanych przez amerykańską policję, natomiast mnie znany jest fakt, że w wyniku zastosowania manewru PIT przez stróżów prawa w USA, tylko w jednym roku ginie kilkadziesiąt kierowców lub pasażerów staranowanych samochodów, np. w 2016 ofiar było 30.

Ale polska policja też może wykonać zbliżony manewr podczas pościgu. Znowelizowana w 2013 roku ustawa o środkach przymusu bezpośredniego dała policji prawo do taranowania i spychania z drogi samochodów, które nie zatrzymują się do kontroli, lub na wyraźne polecenie funkcjonariuszy. Od 2013 roku policjanci mogą używać radiowozów jako ruchomych taranów.

Czy lepiej zmusić uciekiniera do zatrzymania ryzykując jego śmierć i obrażenia, czy może wdać się w pogoń, co może być śmiertelnie niebezpieczne dla innych uczestników ruchu lub pieszych? W wielu przypadkach decyzja policjanta może kosztować czyjeś życie, ale przecież podejmując ucieczkę, ścigany niejako decyduje się i godzi na działania policji, które mają na celu powstrzymanie go.  

Nie należy też zapominać, że tarany minimalizując uszkodzenia radiowozów, a więc państwowego mienia, za które płacą wszyscy obywatele.

Oprócz policji, uprawnienia do taranowania posiadają również Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, Biuro Ochrony Rządu, Inspekcja Transportu drogowego. Na mocy ustawy środkami przymusu bezpośredniego oprócz pojazdów stały się również… konie policyjne. Nimi też można taranować.

Advertisement
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę