tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Stracisz prawko ju za przekroczenie 60 km/h? Wyjaniamy o co tak naprawd chodzi
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Stracisz prawko ju za przekroczenie 60 km/h? Wyjaniamy o co tak naprawd chodzi

Autor: Raff 2020.09.11, 19:31 Drukuj

Prawo jazdy stracisz już za 61 km/h! Seria podobnych nagłówków zbulwersowała ostatnio polskich kierowców. Jak na razie nie ma się jednak czego bać, wyjaśniamy o co w tym wszystkim chodzi.

W ubiegłym roku Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt zmian w kilku ustawach. Wśród nich były propozycje nadania pieszym przywileju pierwszeństwa jeszcze przed przejściem oraz rozszerzenie możliwości utraty prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h także na obszar niezabudowany.

NAS Analytics TAG

Projekt upadł jeszcze w fazie konsultacji społecznych. Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło rozszerzenia przywilejów pieszych. Zdaniem większości osób zaangażowanych w sprawę, oznaczałoby to gwałtowny wzrost wypadków.

W kontrze do pomysłu Ministerstwa Infrastruktury wypowiedział się także resort sprawiedliwości, któremu nie spodobało się, że próg, przy którym prawo jazdy miałoby być odbierane, wynosi 50 km/h niezależnie, czy dotyczy autostrady, czy terenu zabudowanego.

Ministerstwo Sprawiedliwości zasugerowało, że skoro w mieście prawo jazdy odbierane jest za dwukrotność przekroczenia prędkości, podobna zasada powinna znaleźć zastosowanie także w pozostałych przypadkach. Ni mniej ni więcej oznacza to, że na autostradzie kierowca traciłby dokument wówczas, gdy poruszałby się z prędkością… 280 km/h.

Zasada ta działałaby także w drugą stronę. Dziś, w terenie zabudowanym policjant zatrzyma dokument za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h, a zatem, na przykład, w strefie Tempo 30, przy 80 km/h. Jeśli zmiany, zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości weszłyby w życie, kierowcy mogliby stracić prawko za dwukrotność limitu, czyli właśnie 60 km/h.

Jest jednak mało prawdopodobne, by propozycje resortu Zbigniewa Ziobry zyskały uznanie posłów. Pomysł na zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości ma w założeniu studzić temperament kierowców. Trudno za takie działanie uznać propozycję zatrzymywania dokumentu przy 280 km/h.

Cała sprawa wygląda na polityczny konflikt między ministrami, a temat stanie się zapewne kartą przetargową przy innej sprawie.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr