tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Srogie kary za nadmierną prędkość jednak działają. Tylko w bieżącym roku 300 tys. mandatów mniej
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Srogie kary za nadmierną prędkość jednak działają. Tylko w bieżącym roku 300 tys. mandatów mniej

Autor: Andrzej Sitek 2023.06.09, 10:54 Drukuj

Najnowsze dane z ostatnich pięciu miesięcy bieżącego roku pochodzące z systemu CANARD, wskazują, że fotoradary stacjonarne i odcinkowe pomiary prędkości odnotowały 301 tys. przewinień dotyczących nadmiernej prędkości. To mniej o około 27 procent w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku.

Wychodzi na to, że kierowcy rzeczywiście zwolnili. Od wprowadzenia nowych przepisów w 2022 roku obserwujemy systematyczne zmniejszenie liczby przekroczeń dozwolonej prędkości. W obszarze zabudowanym zanotowano o prawie 33 procent mniej przypadków przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy tego roku odnotowano 1063 takie przypadki.

NAS Analytics TAG

Najskuteczniejszym pod tym względem radarem w Polsce  jest urządzenie zainstalowane na ul. Ostrobramskiej w Warszawie, które odnotowało przekroczenie prędkości przez 4800 kierowców. W przypadku OPP najwięcej naruszeń przepisów dotyczących prędkości miało miejsce w tunelu na Zakopiance. W sumie system wykrył ponad 8700 samochodów, które poruszały się z nadmierną prędkością.

Mimo zmniejszenia liczby przekroczeń dozwolonej prędkości nadal jest ona jednym z głównych czynników przyczyniających się do wypadków drogowych. W poprzednim roku podczas długiego weekendu czerwcowego fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości odnotowały ponad 15 tys. naruszeń prędkości.

Warto pamiętać, że nadmierna prędkość rzeczywiście jest groźna. To nie mit. Zbyt szybka jazda jest niebezpieczna z kilku powodów. Do głównych należą pogorszenie kontroli nad pojazdem, dłuższa droga hamowania i poważniejsze skutki wypadków.

Przy dużej prędkości nawet niewielkie nierówności na drodze mogą spowodować utratę przyczepności i prowadzić do poślizgu lub wypadku. Niestety nasze dwukołowe pojazdy są bardzo czułe na defekty drogi, a nadmierna prędkość dodatkowo uwypukla i pogłębia ten problem.

Na polskich drogach znajduje się ponad 500 urządzeń monitorujących prędkość pojazdów, w tym również nieoznakowane samochody inspekcji. Wszystkie działają w ramach systemu CANARD.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę