tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Słubice. Koniec darmowego ładowania e-pojazdów. Prąd potrzebny jest urzędnikom
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Słubice. Koniec darmowego ładowania e-pojazdów. Prąd potrzebny jest urzędnikom

Autor: Andrzej Sitek 2022.09.19, 10:28 Drukuj

Wszyscy doskonale wiemy, że najczystsza energia elektryczna nie pochodzi ze spalania węgla, tylko ze źródeł odnawialnych. Na początku marca zeszłego roku władze gminy Słubice w województwie lubuskim postanowiły, że dadzą wspaniały przykład i uruchomiły punkt darmowego ładowania pojazdów zasilanych prądem z paneli słonecznych.

Sześć zadaszonych stanowisk zostało zlokalizowanych w reprezentacyjnym miejscu, przed budynkiem Urzędu Miejskiego. 45 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 14,48 kW kosztowało podatników ponad 150 tys. złotych, ale na tym nie koniec, bo celem władz jest zadaszenie całego parkingu przed Urzędem Miejskim, w celu montażu kolejnych ładowarek do pojazdów elektrycznych.

NAS Analytics TAG

Ale nad każdym ambitnym projektem kiedyś gromadzą się chmury, a nad solarnym stacjami ładowania w Słubicach to nawet dosłownie. Kilka dni temu tamtejsi urzędnicy poinformowali użytkowników darmowych stacji o pewnych zmianach: "Drodzy mieszkańcy, koniec lata nieuchronnie się zbliża, co widać już za oknem. Niższe temperatury i krótszy dzień to również zmniejszone operowanie promieni słonecznych. Oznacza to, że powoli wkraczamy w sezon jesienno-zimowy. Będzie to miało znaczenie w funkcjonowaniu stacji ładowania (…). Zmniejszone dostawy tzw. "naturalnego paliwa", czyli energii słonecznej, powodują, że od 14 września nie będzie możliwości ładowania (...)" - wyjaśniają władze.

Ale to nie tak, że stacje zupełnie nie dają prądu. W zasadzie to nadal generują sporo kW, ale prąd potrzebny jest obecnie gdzie indziej, o czym mieszkańcy i zmotoryzowani goście Słubic również zostali poinformowani: "Ważnym aspektem jest również sytuacja na rynku energii elektrycznej. Wzrost cen energii zmusza wiele samorządów do zmian w tym zakresie (…). Nasz samorząd również musi sprostać tym wyzwaniom, dlatego ważne jest poszukiwanie oszczędności w zużyciu energii elektrycznej wszędzie tam, gdzie to możliwe. Z tego powodu całość wyprodukowanej energii elektrycznej z paneli będzie przeznaczona na potrzeby budynku urzędu" - z rozbrajającą szczerością wyjaśniają urzędnicy.

Mówiąc krótko, Słońce jest wspólne i dla każdego hojne, chociaż zimą troszkę mniej. Możecie przecież sami ogarnąć sobie takie stacje, prawda? My już pokazaliśmy jak to się robi, a teraz potrzebujemy tej energii, aby ogrzać nasze biura i móc dalej dla was pracować.

Wcale nie uważam, że to przyszłość elektromobilności w pigułce. Po prostu zwracam waszą uwagę, że nic i nigdy nie jest za darmo. Bo po pierwsze, stacje powstały z pieniędzy podatników. Po drugie, wcześniej czy później "darmowa energia" do ładowania pojazdów będzie płatna. Choćby w postaci podatku od instalacji do zasilania pojazdów na prąd. Niemożliwe? Poczekajmy jeszcze kilka lat, dobrze?

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę